DHEA ile indüklenen PCOS sıçan modelinde ketojenik diyet ve egzersizin Nrf2 sinyal yolağı üzerine etkileri
Effects of ketogenic diet and exercise on the Nrf2 signaling pathway in a DHEA induced rat model of PCOS
- Tez No: 1016253
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ERDAL SAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Polikistik over sendromu (PCOS), ovulatuvar disfonksiyon, hiperandrojenizm, polikistik over morfolojisi ve metabolik-inflamatuvar bileşenlerle karakterize heterojen bir endokrin bozukluktur. Oksidatif stres ve ovaryan mikroçevredeki redoks dengesizliği PCOS patofizyolojisinde önemli rol oynayabilir. Nükleer faktör eritroid 2 ilişkili faktör 2 (Nrf2)/hem oksijenaz-1 (HO-1) ekseni, hücresel antioksidan yanıtla ilişkili temel düzenleyici mekanizmalardan biridir. Bu çalışmanın amacı, DHEA ile indüklenen deneysel PCOS sıçan modelinde ketojenik diyet, egzersiz ve kombine ketojenik diyet-egzersiz uygulamasının serum Nrf2/HO-1 ekseni, oksidatif stres-inflamasyon belirteçleri, metabolik-hormonal göstergeler, vücut ağırlığı değişimi ve over histomorfolojisi üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu deneysel kontrollü hayvan çalışmasında 3 haftalık dişi Wistar sıçanlar kullanıldı. Hayvanlar kontrol, PCOS, PCOS+ketojenik diyet (KD), PCOS+egzersiz ve PCOS+KD+egzersiz olmak üzere beş gruba ayrıldı. PCOS modeli, DHEA'nın 21 gün süreyle subkutan uygulanmasıyla oluşturuldu. Ketojenik diyet gruplarına yüksek yağ içerikli ketojenik yem verildi; egzersiz gruplarına koşu bandı egzersiz protokolü uygulandı. Deney süresince vücut ağırlıkları izlendi. Deney sonunda serum glukoz, insülin, trigliserid, total kolesterol, FSH, LH, total testosteron, Nrf2, HO-1, SOD1, toplam antioksidan durum (TAS), toplam oksidan durum (TOS), oksidatif stres indeksi (OSİ), TNF-α ve IL-1β düzeyleri değerlendirildi. Over dokuları hematoksilen-eozin boyama ile histopatolojik olarak incelendi; primordiyal, primer, sekonder, antral/Graaf, kistik folikül ve korpus luteum parametreleri değerlendirildi. Vajinal smear örnekleri östrus siklusu evrelerinin sitolojik değerlendirilmesi ve model doğrulaması amacıyla kullanıldı. Bulgular: DHEA ile PCOS modeli oluşturulan hayvanlarda kistik folikül sayısı ve kistik folikül yüzdesi kontrol grubuna göre daha yüksek, korpus luteum sayısı ise daha düşük V bulundu. TNF-α ve IL-1β düzeylerindeki artış modelin inflamatuvar bileşenini destekledi. Deney grupları arasında over histomorfolojik parametreleri açısından belirgin farklılıklar izlendi. Ketojenik diyet, egzersiz ve özellikle kombine ketojenik diyet-egzersiz uygulaması kistik folikül yükünde azalma ve korpus luteum/gelişen folikül parametrelerinde iyileşme ile ilişkili bulundu. Oksidatif stres belirteçleri içinde TOS düzeyi gruplar arasında farklılık gösterdi; egzersiz ve kombine müdahale gruplarında PCOS grubuna göre daha düşük TOS düzeyleri izlendi. Serum Nrf2, HO-1 ve SOD1 düzeylerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Total kolesterol düzeyi gruplar arasında farklılık gösterirken; glukoz, insülin, FSH, LH, LH/FSH oranı ve total testosteron açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Haftalık vücut ağırlığı değişiminde grup, zaman ve grup×zaman etkileşimi anlamlı bulundu. Sonuç: DHEA ile indüklenen deneysel PCOS sıçan modelinde ketojenik diyet ve egzersiz uygulamaları, özellikle kombine uygulandığında, kistik folikül yükünde azalma ve korpus luteum/gelişen folikül parametrelerinde iyileşme ile ilişkili bulunmuştur. Egzersiz ve kombine müdahale gruplarında TOS düzeylerinin azalması, oksidan yükün bu müdahalelere duyarlı olabileceğini düşündürmektedir. Buna karşılık serum Nrf2/HO-1 ekseni, hormonal parametreler ve glisemik-insülinemik göstergeler açısından güçlü ve tutarlı bir müdahale etkisi gösterilememiştir. Bulgular, deneysel PCOS'ta yaşam tarzı müdahalelerinin ovaryan morfoloji ve oksidatif stres üzerinde potansiyel modülatör etkileri olabileceğini desteklemekle birlikte, mekanistik doğrulama için doku düzeyinde ileri moleküler analizlere ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a heterogeneous endocrine disorder characterized by ovulatory dysfunction, hyperandrogenism, polycystic ovarian morphology, and metabolic-inflammatory components. Oxidative stress and redox imbalance in the ovarian microenvironment may contribute to PCOS pathophysiology. The nuclear factor erythroid 2- related factor 2 (Nrf2)/heme oxygenase-1 (HO-1) axis is a key regulatory mechanism related to cellular antioxidant defense. This study aimed to evaluate the effects of ketogenic diet, exercise, and combined ketogenic diet-exercise intervention on the serum Nrf2/HO-1 axis, oxidative stress and inflammatory markers, metabolic-hormonal parameters, body weight changes, and ovarian histomorphology in a DHEA-induced experimental rat model of PCOS. Materials and Methods: This experimental controlled animal study was conducted using 3- week-old female Wistar rats. The animals were allocated into five groups: control, PCOS, PCOS+ketogenic diet (KD), PCOS+exercise, and PCOS+KD+exercise. The PCOS model was induced by subcutaneous DHEA administration for 21 days. A high-fat ketogenic diet was provided to the ketogenic diet groups, and treadmill exercise training was applied to the exercise groups. Body weight was monitored throughout the experiment. At the end of the experiment, serum glucose, insulin, triglyceride, total cholesterol, FSH, LH, total testosterone, Nrf2, HO-1, SOD1, total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), oxidative stress index (OSI), TNF-α, and IL-1β levels were evaluated. Ovarian tissues were examined histopathologically using hematoxylin-eosin staining, and primordial, primary, secondary, antral/Graafian, cystic follicle, and corpus luteum parameters were assessed. Vaginal smear samples were used for cytological evaluation of estrous cycle stages and model verification. Results: In animals with DHEA-induced PCOS, the number and percentage of cystic follicles were higher, whereas the number of corpora lutea was lower compared with the control group. Increased TNF-α and IL-1β levels supported the inflammatory component of the VII model. Marked differences were observed among the experimental groups in ovarian histomorphological parameters. Ketogenic diet, exercise, and particularly the combined ketogenic diet-exercise intervention were associated with reduced cystic follicle burden and improved corpus luteum/developing follicle parameters. Among oxidative stress markers, TOS differed between groups; lower TOS levels were observed in the exercise and combined intervention groups compared with the PCOS group. No statistically significant betweengroup differences were detected in serum Nrf2, HO-1, or SOD1 levels. Total cholesterol differed between groups, whereas glucose, insulin, FSH, LH, LH/FSH ratio, and total testosterone showed no significant differences. In the analysis of weekly body weight changes, group, time, and group×time interaction effects were significant. Conclusion: In this DHEA-induced experimental rat model of PCOS, ketogenic diet and exercise interventions, particularly when combined, were associated with reduced cystic follicle burden and improved corpus luteum/developing follicle parameters. The decrease in TOS levels in the exercise and combined intervention groups suggests that oxidant burden may be responsive to these interventions. However, a strong and consistent intervention effect was not demonstrated for the serum Nrf2/HO-1 axis, hormonal parameters, or glycemicinsulinemic indicators. These findings support the potential modulatory effects of lifestyle interventions on ovarian morphology and oxidative stress in experimental PCOS, while indicating the need for further tissue-level molecular confirmation.