Aşkın zarar
Further damage
- Tez No: 1016270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSU KAYA KIZILIRMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Aşkın zarar, alacaklının para borçlarında borçlu temerrüdü sebebiyle meydana gelen ve temerrüt faizini aşan zararıdır. Türk Borçlar Kanunu'nun 122. maddesinde düzenlenen bu kurum, para borçlarının uygulama alanının genişliği sebebiyle son derece önemli bir konumda bulunur. Konuya ilişkin güncelliğini koruyan tartışmalar, aşkın zararın sistemli biçimde ele alınmasını gerektirmektedir. Bu doğrultuda çalışmamızda borçlu temerrüdünün para borçlarındaki sonuçlarından biri olan aşkın zararın öncelikle Borçlar Hukukundaki yeri ve işlevleri tespit edilmekte, şartları ve kapsamı ele alınmaktadır. Çalışmada ayrıca aşkın zararın ispatı, zarar ve tazminatın belirlenmesi ile talep edilmesine ilişkin meseleler incelenmekte, kurumun uygulamaya yansıma biçimi çerçevesinde konuya ilişkin tartışmalı hususlar değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Further damage refers to the damage suffered by the creditor in cases of debtor's default in monetary debts that exceeds the default interest. Regulated under Article 122 of the Turkish Code of Obligations, this concept occupies a particularly a particularly significant place due to the broad practical scope of monetary obligations. Current debates on the subject require systematic examination of further damage. In this context, this study first determines the place and functions of further damage within the law of obligations, as one of the consequences of debtor's default in monetary debts, and then examines its conditions and scope. The study also examines issues related to the proof of further damage, the assessment of damages and compensation, and the assertion of relevant claim, and evaluates the controversial aspects of the subject within the framework of its reflection in legal practice.