Türk hukukunda aşkın zarar uygulamaları
Excess damage practices in Turkish law
  1. Tez No: 868235
  2. Yazar: MERVE UYAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY AYDIN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Aşkın zarar, temerrüdün para borçlarına özel sonuçlarındandır. Temerrüt faizinden farklı olarak aşkın zarar için kusur ve zarar şartı vardır. Paranın değer kaybına uğradığı dönemlerde gündemi oldukça meşgul etmesi nedeniyle aşkın zarar kavramı daha önemli hale gelmiştir. Aşkın zararı ispat yönteminin nasıl olacağı hakkında yasal düzenleme yoktur. Bu sebeple soyut metot ve somut metot ispat yöntemleri bakımından yargıda görüş ayrılığı bulunmaktadır. Çalışmamızda, aşkın zararın kavramsal ve hukuki niteliği incelenerek diğer benzer kavramlardan farklarından bahsedilmiştir. Ardından aşkın zararın talep edilme koşulları incelenmiştir. Aşkın zararı ortaya çıkaran durumlar ve yargı uygulamaları üzerinde durulmuştur. Aşkın zarar tazminatının hesaplanması ve indirime etki edebilecek hususlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Excess damage is a consequence of default specific to monetary debts. Unlike default interest, there is a fault and damage requirement for excess damage. The concept of excess damage has become even more important as it occupies the agenda during periods when money loses value. There is no legal regulation on how to prove damage resulting from excess damage. For this reason, there is a difference of opinion in the judiciary in terms of abstract method and concrete method proof methods. In our study, the conceptual and legal nature of excess damage is examined and its differences from other similar concepts are mentioned. Then, the conditions for claiming excess damage compensation were examined. Situations that reveal excess damage and judicial practices are emphasized. The calculation of excess damage compensation and the issues that may affect the discount have been evaluated.