Tuhfetül'l Küttab ve Minhatü't Tüllab
Endowment to the calligrapher gift to the students
  1. Tez No: 101631
  2. Yazar: NUSRET ÇOLO
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. HÜSEYİN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tuhfetul KûttabJV ÖZET Osmanlı'larda, İslam Sanatlarının şaheserlerinden biri olan hat sanatı da diğer sanatlar gibi üstün tutulmuştur. Bu nedenle hat sanatı büyük saygınlık kazanmış ve hattatlar ile hat sanatı hakkında pek çok eser kaleme alınmıştır. Kadızade Ahmed ef.'nin“Tuhfetü'l-Küttab ve Minhatü't Tüllab”adlı eseri de bunlardan biridir. Biz, bu risalede adı geçen hattatları ve hat sanatında kullanılan mürekkep, kağıt ve kamış kalem özelliklerini topluma tanıtmak maksadı ile inceledik. Eser iki bölümde tanıtıldı. Birinci bölümde hattatlar ve hat sanatında kullanılan malzemeler hakkında verilen bilgiler sunuldu. İkinci bölümde ise, yazma eserin günümüz Türkçesi'ne aktarımı yapıldı. Kadızade Ahmed ef.'nin 1181 (1767-8)'de kaleme aldığı Gülzar-ı Savab'm birinci kısmı kısaltılmıştır. Gülzar-ı Savab; Nefeszade İbrahim (ölüm tarihi 1 060/1 650)'in eseri olup, ahar, mürekkep, kağıt, boya, kalem ve hattatlardan bahsetmektedir. Bu eser, kağıdın boyanma ve aharlanması, teknik konular, mürekkebin yapılması ve kalemlerin açılışı hakkında bilgi vermektedir. Bu bilgiler; hat sanatı, tezhip, minyatür ve yazma eserlerin koruma ve onarımıyla uğraşanlara gerekmektedir. Tez, bu gereksinimler dikkate alınarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY At Ottoman Empire, the“Islam Calligraphy”, which is one of the masterpieces of the Islamic Arts have a great place on the top like the other Islamic Arts. That is the reason for the Islam Calligraphy has a great respectation and it is known that many written work have been written about Islam Calligraphy. This book“TuhfetüT-Küttab ve Minhatü't Tüllab”is one of them which is written by Kadizade Ahmed Efendi. We studied on all the Islam Calligraphers, the materials which are used on Islam Calligraphy such as ink, paper, bamboo pens to make them known by the all society. The written plan was connected by two pieces. At the first part there are a lot of information about the calligraphers and the classical materials which are used at the Islam Calligraphy. At the second part of the written plan, we made the translation of the original written work in Turkish. The first part of the“Gülzar-ı Savab”which is written by“Kadizade Ahmed Efendi”in 1 181; has been abbreviated.“Gülzar-ı Savab”is written by“Nefeszade Ibrahim”and it contains with some parts about the technics of classical ink making, paper making, preparing natural paints and bamboo pens, and it also contains with some parts about the most important Islam Calligraphers. It has a lot of information about paper making, paper painting, the technics of preparing ink and the other technical subjects. They are so helpful for the people who are interested with Islam Calligraphy, illumination, miniature painting conservation and restoration of original handwritings. The written plan has been competed by thinking these needings.