Manastırlı Mehmed Rifat Efendi'nin 'Tuhfetü'l-İslâm' adlı eserinin Latinize edilmesi
The Latinization of Tuhfetu'l-Islam by Manastırlı Mehmed Rıfat
  1. Tez No: 587251
  2. Yazar: MEHMET YASİN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SIDDIK ÜNALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ortaya koyduğumuz bu çalışmamızda Tuhfetül İslam adlı eseri günümüz alfabesine aktararak, daha anlaşılır kılmaya çalıştık. Tuhfetül İslam, Manzum Olarak, İlm-i Hal, Kısâs-ı Enbiyâ ve Siyer-i Muhammediyye olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İmanın şartları, marifetullah, İslam'ın şartları, Amel, Vacipler, Sünnet-i Seniyye konuları ele alınmaktadır. İkinci bölümde ise Hz. Âdem (a.s.) ve Hz. Muhammed (s.a.v.) dâhil otuz iki peygamberden bahsedilmiş. Bu otuz iki peygamberden yirmi beş tanesi Kur'an'da ismi geçen peygamberlerdendir. Üçüncü bölümü“Siyer-i Muhammediyye”başlığı altında Hz.Muhammed'e (s.a.v.) ayrılmıştır. Bu bölümde Hz. Peygamber'in hayatı, sekiz alt başlıkta sunulmuştur. Tarih boyunca Müslümanların hayatında mümtaz bir yere sahip olan, hayatlarının her alanında inanmaları gereken iman esaslarının, yapmaları gereken ibadetlerin, Kur'an-ı Kerim'in örnek alınması gerektiğini defaatle vurguladığı Hz. Peygamber'in hayatının özellikle çocuk yaşta zihinlere yerleştirme, gönüllere sevdirme amacıyla manzum olarak ele alınması eseri daha da kıymetli hale getirmiştir. Özellikle eserin başından sonuna kadar secinin, ses ahenginin, edebi sanatların, mecaz ile mazmunların başarılı bir şekilde kullanılması eserin kıymeti açısından önemli etkenler olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work we have put forward, we have tried to make the work called“Tuhfetul Islam”more modern and understandable. In verse Tuhteful Islam consists of three parts: The anecdote of Tims-i Hal, Enbiya and Siyer-i Muhammediyye. In the first part, the issues like the conditions of Iman, marifetullah, the conditions of Islam, Amels and Vajips, and Sunnet-i Seniyye are discussed. Twenty-five of these thirty-two prophets are of the prophets mentioned in the Qur'an. The third section“Siyer-i Muhammediyye”under the title of the Prophet Muhammad (pbuh) is reserved. In this section the life of the Prophet is presented in eight subheadings. Approaching the“Work”as the verse with the aim of putting the Prophet love in hearts and teaching the life of prophet always telling it is a must that Kuran should be taken as the first example and which shows us the basic principles of the faith and also which has always had a privileged place in Muslims life throughout history has made the“Work”even more valuable. Especially the successful use of the sound, sound harmony, literary arts, metaphor and propositiona from printing to presentation have been important factors in terms of the value of the work.