The regulation and function of trail and DR4/DR5 in human γδ T cells
İnsan γδ T hücrelerinde trail ve DR4/DR5'in düzenlenmesi ve fonksiyonu
  1. Tez No: 1016337
  2. Yazar: ÇAĞIL FERAY DENİZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
TNF ile ilişkili apoptoz indükleyici ligand (TRAIL/CD253), ölüm reseptörleri DR4 (CD261, TRAIL-R1) ve DR5'e (CD262, TRAIL-R2) bağlanır. TRAIL, kanser hücrelerinde seçici olarak apoptozu indüklediği için kanser immün terapisi hedefi olarak dikkat çekmiştir. TRAIL, T hücreleri de dahil olmak üzere çeşitli bağışıklık hücreleri tarafından ifade edilebilir. γδ T hücreleri, onları geleneksel αβ T hücrelerinden ayıran γδ T Hücre Reseptörü (TCR) ekspresyonu ile tanımlanır. γδ T hücreleri, peptit olmayan antijenleri tanıyabilir ve antijen sunumu için Majör Histokompatibilite Kompleksi (MHC)'ne bağımlı değildir. Fosfoantijen veya stres molekülü tanımasıyla aktive olduklarında, γδ T hücreleri IFN-γ ve TNF salgılayabilir, perforin/granzim ve ölüm reseptörü yolları aracılığıyla sitotoksisite uygulayabilir ve adaptif bağışıklığı destekleyebilir. γδ T hücrelerinde TRAIL ve reseptör ekspresyonu ve bunların diğer sitotoksik belirteçlerle ilişkisi yetersiz tanımlanmıştır. Bu çalışma, zoledronat ve interlökin-2 (IL-2) ile in vitro olarak ekpanse edilen insan PBMC kaynaklı Vδ2+ T hücrelerinde TRAIL, DR4 ve DR5 ekspresyonunu karakterize etmeyi ve PMA/iyonomsin ile antijenden bağımsız uyarım sonrasında ekspresyon değişikliklerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Verilerimiz, in vitro çoğaltmanın hem popülasyon hem de hücre başına düzeyde DR4 ve DR5'i önemli ölçüde artırdığını, TRAIL ekspresyonunun ise değişmediğini göstermektedir. Ekpanse edilmiş Vδ2+ T hücreleri ayrıca Doğal Katil Hücre İlişkili Aktive Edici Reseptör CD314 (NKG2D) ve aktivasyon belirteci HLADR'yi de artırırken, sitotoksik granül içeriği sabit kalmaktadır. Uyarım üzerine, DR4 sıklığı azalırken TRAIL ve DR5 ekspresyonu değişmeden kalmaktadır. Son olarak, ekpanse edilmiş Vδ2+ T hücreleri uyarılma üzerine eş zamanlı olarak birden fazla sitokin üretir; IFN-γ ve TNF'nin ko-ekspresyonu baskın kombinasyondur.
Özet (Çeviri)
TNF-related apoptosis-inducing ligand (TRAIL/CD253) binds to the death receptors DR4 (CD261, TRAIL-R1) and DR5 (CD262, TRAIL-R2). TRAIL has attracted attention as a cancer immunotherapy target because it selectively induces apoptosis in cancer cells. TRAIL can be expressed by various immune cells, including T cells. γδ T cells are defined by their expression of γδ T Cell Receptor (TCR), which differentiates them from conventional αβ T cells. γδ T cells can recognise non-peptide antigens and are Major Histocompatbility Complex (MHC) unrestricted for antigen presentation. Upon activation through phosphoantigen or stress molecule recognition, γδ T cells release can IFN-γ and TNF, execute cytotoxicity via perforin/granzyme and death receptor pathways, and promote adaptive immunity. TRAIL and receptor expression on γδ T cells, and their relationship to other cytotoxic markers, remain poorly defined. This study aimed to characterise the expression of TRAIL, DR4, and DR5 on human PBMC- derived Vδ2+ T cells expanded in vitro with zoledronate and interleukin-2 (IL-2), and to assess expression changes following antigen independent stimulation with PMA/ionomycin. Our data show that in vitro expansion significantly upregulates DR4 and DR5 both at the population and per-cell level, while TRAIL expression remains unchanged. Expanded Vδ2+ T cells also upregulate the Natural Killer Cell Related Activating Receptor CD314 (NKG2D) and the activation marker HLA-DR, while cytotoxic granule content remains stable. Upon stimulation, DR4 frequency is reduced while TRAIL and DR5 expression remain unchanged. Finally, expanded Vδ2+ T cells produce multiple cytokines simultaneously upon stimulation, with IFN-γ and TNF co-expression representing the predominant combination.