Türkiye ve Kanada ilköğretim okulları sanat programlarının karşılaştırılması
A Comparison of art programs in primary schools in Turkey and Canada
- Tez No: 101636
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TÜRKİYE VE KANADA İLKÖĞRETİM OKULLARI'NDA SANAT PROGRAMLARININ KARŞILAŞTIRILMASI Doğan GENÇER Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü,Mart 2001 Danışman: Yrd. Doç. Metin İNCE Eğitim Türkiye'nin öncelikli sorunlarından birisidir. Sanat eğitimi de bu sorunlardan payını fazlasıyla almaktadır. Sanatçı, sanatsever, duyarlı, düşünen, eleştirel analiz ve yorum yapabilen, yaratıcı gücü yüksek bireyler yetiştirmede sanat eğitiminin rolü büyüktür. Var olan sorunlar kendinden nitelikli sanat eğitimi programlarıyla karşılaştırıldığında, nitelikli bir sanat eğitimi programı için veriler elde edileceği düşünülmüştür. Bu nedenle Türkiye ve daha nitelikli sanat eğitimi programlarına sahip olan Kanada İlköğretim okulları sanat eğitimi programları karşılaştırılmıştır. Araştırma tarama modelindendir. Her iki ülkenin sanat eğitimi programlan karşılaştırıldığında, planlama, sanat eğitimi programlarının içerikleri, sanat eğitimi ile ilgili derslerin yoğunluğu hakkında detaylı bilgi Verilmiştir.Bu veriler ışığında karşılaştırmalar ve yorumlar yapılmıştır. Sonuç olarak Türkiye'deki sanat eğitimi programlan kendinden daha farklı bir anlayışa sahip Kanada Sanat eğitimi programlarıyla karşılaştınlıp,Türkiye'deki sanat eğitimi politikasının ne olduğu ve nasıl olması gerektiği hakkında gerekli ipuçlarına ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill MASTER'S DESREETHESIS A COMPARISION OF ART PROGRAMS IN PRIMARY SCHOOLS IN TURKEY AND CANADA Doğan GENÇER Fine Arts Training Department Anadolu University Education Institute, March 2001 AdvisonAssistant Associote Professor Metin İNCE Education is one of the prilimary problems of Turkey. Art training has been gotten ones sharein these problems as welLThe role of art training has a high significant in training individuals who are artists, lovers of art, sensitive profound thinkers and can make critical analyses and interpretations. When we make a comparision with current prblems and well qualitied art training programs, it is assumed that some data would be gathered for a high quality art training. For this reason, Canada who has high qualified art training programs in primary schools and Turkey have been compared. The research was carried out through scanning model. When both of the countries art training programs are compared, detailed outcome has ben put forward about cirruculum and the dersity of the art training programs.One the light of these data, the comparision and interpretationhave been made. In consequence, the art training programs of Turkey have been compared with the art training programs of Canada which has a different point of view and tried to get necessary clues about what art training polities of Turkey was and how must be.