XVII. yüzyılda portre
The Portrait in seven teen in catury
- Tez No: 101635
- Danışmanlar: PROF. NEŞ`E ERDOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Ill ÖZET 17. yüzyılda Avrupa, sanatsal, sosyal ve siyasal yaşam bakımından önceki dönemlere kadar dayanan bir dizi bunalımlarla doludur. Feodal İlişkilerin çözülmesi ve kapitalizmin hızla ilerlediği bir dönemde, bu süreç, sosyal, siyasal ve ekonomik yaşama damgasını vurdu ve sanat-kültür yaşamını da birinci dereceden etkiledi. 17. yüzyıl Avrupa sanatının niteliği neydi? Sanat ve edebiyatta Klasik ve Barok çatışması yaşanırken, bilimde de kesin dönüşümler ortaya çıktı. Batı'da yetişen tüm bilginler, bilimde felsefede ve sosyal alanda çok büyük fetihlere yol açtılar. Fransız- ların Descartes ile Pascal' ı, İtalyanlar'ın Galilei'si, Almanların Kepler ve Leibniz'i ve de İngilizlerin Newton'u, son olarak da heptanrıcı Spinoza vardı. Bu bilimsel gelişmenin ortaya çıkardığı felsefe hareketi de oldukça önemliydi. Siyasal düşünce uzun yol katetti. Thomas Hobbes ve John Locke de bu yüzyılda yaşayan kuramcılar oldular.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY İn 17. century, Europa is full of series of crisis from this point of view artistic, social and political life, in an age, feudal ship's act of becoming unfastened and capitalism's advancing fastly, this process stampped to social, political and economic life. And this infkuenced art-culture life, from first degree, too. What was the art's quality of 17. century Europan art? In art and literature when Ckassic and Baroque's disagree was lived, in scienne, definite changes arised. All growing up scientists in west, they caused very big conquests in science, philosphy and social area. Meanwhile, modern science rose There were with French' Descartes, Pascal; Italian's Galilei;German's Kepler and Leibniz and English's Newton; last whole theist Spinoza. The philosophy action that this scientific development caused, was rather important. Political idea cut long way. Thomas Hobbes and John Locke who had been living, became thearitican in this century.