Koyun ve keçilere yönelik orf virus inaktif aşı geliştirilmesi
Development of orf virus inactivated vaccine for sheep and goats
- Tez No: 1016365
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KALE, DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL ATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
Özet
daha sonra doldBurdur bölgesinde 2018-2023 yılları arasında ORFV enfekte hayvanların ağız lezyonlarından alınan örneklerinden hazırlanan inokulumlar, L-929 fare fibroblast devamlı hücre hatlarına ekildi. Bu lezyonlardan elde edilen, inokulumu hazırlanan, hem RT-PCR hem de sekans uygulamaları sonucunda tespiti yapılan ve en yaygın görülen VIR ve vIL-10 genleri taşıyan ORFV saha suşu üzerinde çalışıldı. Bu saha suşuna E-44 kod adı verildi, bu saha suşunun hücre kültüründe 5. pasaja kadar üretimi yapıldı ve 5. pasaj titrasyonu olarak belirlendi. Bu ORFV suşunun MOI değeri 1 MOI düzeyinde ekiminin yapılmasına karar verildi. 1 MOI düzeyinde virus ekimi yapılan ORFV 60. saatteki titresi bulundu. Virusun pürifiye edilmesi sonucunda 60. saatteki titresi belirlendi. Virusun inaktivasyonu için BEI kullanıldı ve inaktivasyonu 28. saatte gerçekleşti. Aday aşıların hazırlanmasında Montanide adjuvantları kullanıldı. Her iki aday aşıda yapılan kontrol çalışmalarında fizikokimyasal testler, mikrobiyolojik sterilite testleri ve kobayda yapılan zararsızlık testlerinde olumlu sonuçlar alındı. Aday aşıların deney hayvanlarında yapılan immunojenite testleri sonucunda ORFV inaktif ISA 201 ve ORFV inaktif ISA 206 aday aşılarının 21. ve 42. günlerde antikor artışını (IgM) sağladığı tespit edildi. Aday aşıların hedef hayvanlarda yapılan saha denemelerinde kuzu ve oğlaklarda 0. ve 21. günlerde 2 doz enjeksiyonu (0,5 ml, deri altı) sonucunda 21. ve 42. günlerde antikor gelişimi (IgM) sağladığı belirlendi. Aday aşıların hedef hayvanlarda yapılan saha denemelerinde koyun ve keçilerde 0. ve 21. günlerde 2 doz enjeksiyonu (1 ml, deri altı) sonucunda 42.-135. gün arasında antikor artışı (IgG) görüldü. ISA 201 VG ve ISA 206 VG içeren aday aşıların deney hayvanlarında (IgM ve IgG), kuzu-oğlaklarda (IgM) ve koyun-keçilerde (IgG) sonuçları arasında istatistiki anlamda fark yoktu (p>0.05). Aday aşıların kuzu ve oğlaklarda yapılan challenge (koruyucu dozun 4 katı, deri altı) denemelerinde kuzuda deri kızarıklığı ve ateş, oğlakta vücut sıcaklığında artış ve ağız bölgesinde lezyonlar klinik semptomlar ön planda gözlendi. Sonuç olarak koyun ve keçilerde ektima hastalığına neden olan ORFV enfeksiyonuna yönelik profilaktik amaçlı inaktif aşı geliştirildi. urulacaktır
Özet (Çeviri)
Inoculum prepared from oral lesion samples of ORFV-infected animals in the Burdur region between 2018 and 2023 was inoculated onto L-929 mouse fibroblast continuous cell lines. The study focused on the ORFV field strain, obtained from these lesions, from which inoculum was prepared, and which was detected by both RT-PCR and sequencing applications, carrying the most common VIR and vIL-10 genes. This field strain was given the code name E-44. This field strain was cultured in cell culture up to 5 passages and the passage 5th titration was determined. It was decided to culture this ORFV strain at a MOI level of 1 MOI. The titer of ORFV, cultured at a level of 1 MOI, was found at 60th hours. After purification of the virus, the titer was determined at 60th hours. BEI was used for virus inactivation, and inactivation occurred at 28th hours. Montanide adjuvants were used in the preparation of candidate vaccines. Both candidate vaccines yielded positive results in control studies involving physicochemical tests, microbiological sterility tests, and safety tests in guinea pigs. Immunogenicity tests of the candidate vaccines in experimental animals revealed that the ORFV-inactivated candidate vaccines increased antibody levels on days 21st and 42nd. Field trials of candidate vaccines on target animals showed that two doses of injection administered to lambs and kids on days 0 and 21 resulted in antibody development on days 21st and 42nd. In field trials of candidate vaccines on target animals, sheep and goats received two doses of injection on days 0th and 21st, resulting in an increase in antibodies between days 42nd and 135th. There was no statistically significant difference (p>0.05) between the results of candidate vaccines containing Montanide adjuvants in experimental animals, lambs and kids, and sheep and goats. In challenge trials of candidate vaccines in lambs and kids, skin rash and fever were the predominant clinical symptoms observed in lambs, while increased body temperature and lesions in the oral region were observed in kids. As a result, an inactivated vaccine for prophylactic purposes was developed against ORFV infection, which causes ecthyma disease in sheep and goats.