Butionin sülfoksiminin Etkisine Maruz Bırakılan Saccharomyces cerevisiae'nın Glutatyon Metabolizması ile Yağ Asidi Sentezi Üzerine Silybum marianum L Tohum Ekstraktı ve N-asetil Sisteininin Etkisi
Effect of Silybum marianum L Seed Extract and N-acetyl Cysteine on Glutathione Metabolism and Fatty Acid Synthesis of Saccharomyces cerevisiae Exposed to Buthionine Sulfoximine
  1. Tez No: 1016371
  2. Yazar: CELAL CAN ÇAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖKKEŞ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biyokimya, Biology, Zoology, Biochemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zooloji Ana Bilim Dalı
Özet
Silybum marianum (L.), yaygın olarak Devedikeni veya süt dikeni(MT) olarak bilinen Asteraceae familyasına ait, Akdeniz bölgesine özgü dünyanın birçok yerinde yetiştirilen önemli bir bitkidir. Devedikeni bitkisi yerli Amerikalıların kullandığı tıp geleneğinde tüketilmesinin yanı sıra, varisli damarlar, kadın hastalıkları, dalak, böbrek ve karaciğer hastalıklarının tedavisinde önleyici olarak kullanıldığı bilinmektedir. Buthionine sulfoximine kanser tedavilerinde klinik potansiyeli geçmişte belirtilmiştir ancak son yıllarda biyolojik açıdan ek bir önem kazanmıştır. Buthionine sulfoximine, tümör hücrelerinde bulunan endojen bir antioksidan hücresel bileşen olan indirgenmiş glutatyonun (GSH) biyosentezini bloke eden sentetik bir amino asittir. Devedikeni özütünün ana bileşeni, yapraklarda, tohumlarda ve meyvelerinde bulunan silimarindir. Yapılan çalışmalarda silimarinin prostat, meme, kolon, yumurtalık, akciğer ve mesane gibi farklı dokulardaki tümör hücrelerini baskılayabildiği göstermiştir. N-asetil sistein ise mukolitik bir ajan olup L-sistein ve indirgenmiş glutatyonun ön maddesidir ve etkili bir antioksidan olan glutatyon oluşumunda rol oynamaktadır. Saccharomyces cerevisiae, insan sağlığı üzerine yapılan araştırmalarda yaygın olarak kullanılan bir model organizmadır ve bu nedenle teröpatik etkili bitki ekstraktlarının maya hücrelerinin üremesi, metabolit üretimi ve stres tepkileri üzerindeki olası etkilerinin belirlenmesi, insan sağlığını ilgilendiren yapılacak çalışmalar için önem arz etmektedir. Ancak deve dikeni bitkisinin Saccharomyces cerevisiae hücreleri üzerindeki biyolojik etkileri ile yapılan çalışmalar oldukça sınırlıdır. Planladığımız bu araştırma çalışmasında Devedikeni (Silybum marianum L.) bitkisine ait tohum ekstraktları ile N-asetil sisteinin Saccharomyces cerevisiae hücrelerinin glutatyon metabolizması ile yağ asidi sentezi üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Silybum marianum (L.), commonly known as milk thistle (MT), is an important plant belonging to the Asteraceae family, native to the Mediterranean region and cultivated in many parts of the world. In addition to its traditional use by Native Americans, milk thistle has been used as a preventive treatment for varicose veins, gynecological disorders, and diseases of the spleen, kidneys, and liver. Buthionine sulfoximine (BSO) has previously been noted for its clinical potential in cancer therapy, but in recent years, it has gained additional biological significance. Buthionine sulfoximine is a synthetic amino acid that blocks the biosynthesis of reduced glutathione (GSH), an endogenous antioxidant component found in tumor cells.The main bioactive component of milk thistle extract is silymarin, which is present in the leaves, seeds, and fruits. Studies have shown that silymarin can suppress tumor cell proliferation in various tissues, including the prostate, breast, colon, ovary, lung, and bladder. N-acetylcysteine (NAC) is a mucolytic agent and a precursor of L-cysteine and reduced glutathione, playing a key role in the synthesis of glutathione, a potent antioxidant. Saccharomyces cerevisiae is a widely used model organism in studies related to human health. Therefore, determining the potential effects of therapeutically active plant extracts on yeast cell growth, metabolite production, and stress responses is of great importance for studies concerning human health. However, research investigating the biological effects of milk thistle (Silybum marianum) on Saccharomyces cerevisiae cells remains quite limited.In this planned research study, it is aimed to determine the effects of milk thistle (Silybum marianum L.) seed extracts and N-acetylcysteine on the glutathione metabolism and fatty acid synthesis of Saccharomyces cerevisiae cells.