Balon anjiyoplasti uygulanan tavşanlarda taurinin LOX-1 reseptör ekspresyonu üzerine etkileri
Effects of taurin on LOX-1 receptor expression in rabbits underwent balloon angioplasty
- Tez No: 229948
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA KERRY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Lektin benzeri okside düşük yoğunluklu lipoprotein reseptörü (LOX-1), yüksek oranda aterojenik LDL'nin damar endotel hücrelerine bağlanması ve internalize olmasından sorumlu temel reseptördür. Bu çalışma, balon hasarı ve oksidatif stresin tavşan ilyak arterinde LOX-1 ekspresyonu üzerine etkilerinin, ve bu etkilerin taurin tarafından düzenlenmesinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir.Balon hasarı, ilyak arterde aortik bifurkasyonun 2-3 mm önünde oluşturulmuştur. Oksidatif stres, özgül bir glutatiyon sentez inhibitörü olan butiyonin sülfoksiminin (BSO, 75 mg/kg b. wt., s.c) 15 gün uygulanmasıyla oluşturulmuştur (BSO grubu, n = 5). Taurin, içme suyu içinde % 1 oranında (ağ / hac) tek başına ya da BSO varlığında uygulanmıştır (Taurin Gubu ve BSO+taurin grubu, n = 5). Plasebo grubuna ve sadece taurin uygulanan gruba BSO çözücüsü olarak 4 ml % 0.9 NaCl verilmiştir. Orta kulak arteri kanüle edilerek hayvanların kan basınçları ölçülmüştür. Kan örneklerinde glutatiyon, okside glutatiyon, glutatiyon peroksidaz, katalaz ve malondialdehid düzeyleri spektrofotometrik olarak ölçülmüştür. Neointimal hiperplazinin büyüklüğü hematoksilin ve eozin ile boyanmış arter segmentlerinde incelenmiştir. Düz kas hücreleri intimal alandaki varlığı ?-aktin antikoru ile saptanmıştır. LOX-1 ekspresyonu, immunohistokimyasal olarak belirlenmiş, LOX-1 protein ve gen ekspresyon düzeyleri Western Blot analizi ve kantitatif RT-PCR ile hesaplanmıştır.Taurin, BSO tarafından baskılanan plazma antioksidanlarının düzeylerini geriye çevirmiştir ve BSO'nun kan basıncında oluşturuduğu artışı baksılamıştır. Plasebo grubunda % 29,9 olan stenoz yüzdesi BSO grubunda % 72'ye çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Lectin-like oxidized low density lipoprotein receptor-1 (LOX-1) is the major reseptor for binding and internalization of atherogenic oxidized LDL (Ox-LDL) to vascular endothelial cells. This study was designed to determine the effects of balloon injury and oxidative stress on LOX-1 expression in rabbit iliac artery and its modulation by taurine.Balloon injury was performed in the iliac artery, 2-3 mm beyond the aortic bifurcation. Oxidative stress was induced by buthionine sulfoximine (BSO, 75 mg/kg b. wt., s.c), a specific inhibitor of glutathione synthesis, for 15 days (BSO Group). Rabbits were given 1 % taurine (w/v) in drinking water in the presence and int absence of BSO (Taurine and BSO+taurine Group; n = 5). Rabbits given 4 ml of saline (s.c) served as placebo. Changes in blood pressure were evaluated by canulating middle ear artery. Serum glutathione, glutathione peroxidase, catalase and malondialdehyde levels were measured spectrophotometrically. Intimal hyperplasia was quantitated in hematoxylin and eosin-stained segments. Myocytic nature of neointimal hyperplasia was tested by ?-actin.