Derinkuyu yeraltı şehrinde mimari tipoloji, mekansal temsil ve akustik karakterin bütünsel analizi
A comprehensive analytical framework for architectural typology, spatial representation, and acoustic character: the case of derinkuyu underground city
  1. Tez No: 1016430
  2. Yazar: DERYA SEZİN NAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET AYTIS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, dünyanın kentsel ölçekteki en büyük yeraltı yerleşimlerinden biri olarak kabul edilen Derinkuyu Yeraltı Şehri'ni; mimari tipoloji, mekânsal temsil ve akustik karakter bileşenleri üzerinden disiplinler arası bir bakış açısıyla incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, yeraltı yerleşimlerinin sahip olduğu mekânsal potansiyeli; hacim düzeni, yapım tekniği ve malzeme davranışı gibi fiziksel parametreler üzerinden bütüncül bir analiz modeliyle değerlendirmektir. Yeryüzü mekânlarının sınırlarına yaklaşıldığı günümüz dünyasında yeraltı şehirleri, barındırdıkları mekânsal organizasyon, çevresel uyum ve yaşamsal süreklilik ilkeleriyle geleceğe yönelik yerleşim tartışmaları için referanslar sunmaktadır. Araştırma kapsamında geliştirilen tipolojik çerçeve, Derinkuyu'nun karmaşık yapısını işlevsel, biçimsel, hacim ve ilişkisel ölçütler üzerinden sistematik bir sınıflandırmaya tabi tutmuştur. Bu doğrultuda yerleşimde; yaşam mekânları, üretim ve depolama alanları, toplanma ve ibadet mekânları, eğitim birimleri, hayvancılık alanları ile geçiş, dolaşım ve savunma mekânları olmak üzere altı ana tipoloji grubu tanımlanmıştır. Analizler, yeraltı mimarisinde mekânsal organizasyonun kat sınırlarıyla birebir örtüşmediğini; aksine tipolojilerin farklı katlarda tekrar edebildiği, zamansal süreçte genişleyen ve dönüşebilen esnek bir sistemin varlığını ortaya koymuştur. Dolaşım ağı ve hiyerarşik düzen; daraltılmış geçitler, ani kot değişimleri ve savunma kilit taşları gibi“eşik mekânlar”aracılığıyla hem fiziksel hareketi hem de görsel ve işitsel mahremiyeti düzenleyen aktif bir kontrol mekanizması olarak kurgulanmıştır. Mekânsal temsil boyutunda, mevcut fiziksel verilerin ötesine geçilerek yapay zekâ destekli dijital rekonstrüksiyon yöntemleri kullanılmıştır. Bu süreçte üretilen temsiller; yalnızca görsel bir belgeleme aracı değil, geçmiş yaşam pratiklerine dair olasılıksal senaryoların test edildiği analitik birer simülasyon ortamı olarak değerlendirilmiştir. Mekânlara ilişkin üretilen sanal rekonstrüksiyonlar, yerleşimin savunma stratejilerini ve toplumsal yaşam mantığını görünür kılarak akustik analizler için gerekli olan geometrik doğruluk altyapısını sağlamıştır. Böylece mekânsal temsil, mimari yorumlama ile akustik değerlendirme arasında köprü kuran temel bir araştırma bileşeni olarak konumlanmaktadır. Akustik karakter analizi, Derinkuyu'nun işitsel kimliğini nicel verilerle tanımlamıştır. Yapılan reverberasyon/çınlama süresi (RT) ölçümleri ve simülasyonları; kilise, mutfak ve yaşam alanı gibi farklı tipolojilerin kendilerine özgü ses ortamları ürettiğini doğrulamıştır. En büyük hacimli birim olan eksi yedinci kattaki kilise, düşük frekanslarda 4,79 saniyeye ulaşan çınlama süresiyle ritüel ve kolektif kullanım için işitsel bir atmosfer sunarken; yaşam birimleri 0,42 saniye düzeyindeki düşük çınlama değerleriyle yüksek mahremiyet ve sessizlik sunmaktadır. Ayrıca“tersine çözümleme”yöntemiyle yapılan hesaplamalar, yüzey malzemesi olan volkanik tüf taşının ses yutuculuk özelliklerinin yerleşimin derinlik seviyelerine ve jeolojik katman farklarına göre değişkenlik gösterdiğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak bu çalışma, mimari tipoloji, mekânsal temsil ve akustik karakteri birleştiren“Üç Eksenli Bütüncül Analiz Modeli”ile yeraltı mimarisinin okunmasında disiplinler arası bir yöntem önerisi sunmaktadır. Derinkuyu özelinde elde edilen bu veriler ve geliştirilen metodolojik çerçeve, yalnızca tarihsel yeraltı şehirlerinin belgelenmesi için değil; çağdaş yeraltı yapılarının sürdürülebilir tasarım kriterlerinin belirlenmesi için de bilimsel bir referans niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the Derinkuyu Underground City, considered one of the largest underground settlements at an urban scale in the world, through an interdisciplinary perspective based on the components of architectural typology, spatial representation, and acoustic character. The primary aim of the study is to evaluate the spatial potential of underground settlements through a holistic analytical model grounded in physical parameters such as volumetric organization, construction techniques, and material behavior. In today's world, where the limits of surface spaces are increasingly being reached, underground cities offer significant references for future settlement discussions through their principles of spatial organization, environmental adaptation, and continuity of life. Within the scope of the research, the developed typological framework systematically classifies the complex structure of Derinkuyu based on functional, formal, volumetric, and relational criteria. Accordingly, six main typological groups have been identified within the settlement: living spaces; production and storage areas; gathering and worship spaces; educational units; livestock areas; and transition, circulation, and defense spaces. The analyses reveal that spatial organization in underground architecture does not directly correspond to floor boundaries; rather, it demonstrates the existence of a flexible system in which typologies recur across different levels and expand and transform over time. The circulation network and hierarchical organization are structured as an active control mechanism that regulates both physical movement and visual and auditory privacy through“threshold spaces,”such as narrowed passages, sudden level changes, and defensive stone doors. In terms of spatial representation, AI-assisted digital reconstruction methods were employed to move beyond the limits of existing physical data. The representations produced in this process were evaluated not merely as tools for visual documentation, but as analytical simulation environments in which probabilistic scenarios of past life practices are tested. The virtual reconstructions generated for the spaces reveal the settlement's defense strategies and social organization, while also providing the geometrical accuracy required for acoustic analysis. Thus, spatial representation is positioned as a fundamental research component that establishes a bridge between architectural interpretation and acoustic evaluation. The analysis of acoustic character defines the auditory identity of Derinkuyu through quantitative data. Reverberation time (RT) measurements and simulations confirm that different typologies—such as the church, kitchen, and living spaces—produce distinct acoustic environments. The church located on the minus seventh level, as the largest volumetric unit, provides an auditory atmosphere suitable for ritual and collective use, with reverberation times reaching 4.79 seconds at low frequencies, whereas living spaces offer high levels of privacy and silence with low reverberation times around 0.42 seconds. Furthermore, calculations conducted using the“inverse analysis”method reveal that the sound absorption properties of the volcanic tuff stone, which constitutes the surface material, vary depending on the depth levels of the settlement and differences in geological layers. In conclusion, this study proposes an interdisciplinary methodological framework for interpreting underground architecture through the“Three-Axis Holistic Analysis Model,”which integrates architectural typology, spatial representation, and acoustic character. The findings obtained in the case of Derinkuyu, together with the developed methodological framework, provide a scientific reference not only for the documentation of historical underground cities, but also for the determination of sustainable design criteria for contemporary underground structures.