Türkiye'de 2020-2025 döneminde halka arz olan şirketlerin hisse senedi performansının analizi
Analysis of stock performance of companies that publicly offered inturkey during the 2020-2025 period
  1. Tez No: 1016436
  2. Yazar: ALİ ERMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR SUNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2020-2025 yılları arasında Borsa İstanbul'da (BİST) halka arz olan 205 şirketin kısa ve orta vadeli hisse senedi performansını olay çalışması (event study) yöntemiyle incelemektedir. Söz konusu dönem; COVID-19 pandemisinin yarattığı belirsizlik ortamı (2020), güçlü toparlanma ve yüksek halka arz aktivitesi (2021-2023) ile yüksek enflasyon ve normalleşme sürecini (2024-2025) kapsamaktadır. Araştırmada piyasa düzeltmeli anormal getiri (AR), ortalama anormal getiri (AAR) ve kümülatif ortalama anormal getiri (CAAR) 1 haftalık, 1 aylık ve 3 aylık vadelerde hesaplanmıştır. Hem parametrik (tek ve iki örneklem t-testi) hem de non-parametrik (Wilcoxon işaretli sıra testi) testler uygulanmış; normallik Jarque-Bera ve Shapiro-Wilk testleriyle sınanmıştır. Bulgular, halka arz düşük fiyatlandırma (underpricing) olgusunun Türkiye piyasasında istatistiksel olarak anlamlı biçimde sürdüğünü göstermektedir: 1 haftalık AAR %36,15 (t=14,30; p<0,001), 1 aylık CAAR %101,34 ve 3 aylık CAAR %174,68 olarak hesaplanmıştır. 2023 yılı en yüksek haftalık AAR'ı (%51,52) sergilerken, 2020 yılı en güçlü 3 aylık CAAR'ı (%433,29) kaydetmiştir. Teknoloji (%57,93) ve sağlık-ilaç (%45,64) sektörleri öne çıkmış; Ana Pazar şirketleri (%43,03) Yıldız Pazar şirketlerine (%32,50) kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek getiri elde etmiştir (t=1,996; p=0,047). Elde edilen bulgular asimetrik bilgi teorisi, sinyal teorisi ve sıcak piyasa hipotezi ile örtüşmekte; yatırımcılar, ihraçcı şirketler ve düzenleyici otoriteler için politika önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the short- and medium-term stock performance of 205 companies that completed their initial public offerings (IPOs) on Borsa Istanbul (BIST) between 2020 and 2025, employing the event study methodology. The period covers the deep uncertainty of the COVID-19 pandemic (2020), a robust recovery with record IPO activity (2021-2023), and a normalization phase characterized by high inflation and monetary tightening (2024-2025). Market-adjusted abnormal returns (AR), average abnormal returns (AAR), and cumulative average abnormal returns (CAAR) were calculated over 1-week, 1-month, and 3-month post-IPO windows. Both parametric (one-sample and two-sample t-tests) and non-parametric (Wilcoxon signed-rank) tests were applied, with normality assessed via Jarque-Bera and Shapiro-Wilk tests. Findings confirm that IPO underpricing strongly persists in the Turkish market: the 1-week AAR was 36.15% (t=14.30; p<0.001), the 1-month CAAR was 101.34%, and the 3-month CAAR was 170.67%. The year 2023 recorded the highest 1-week AAR (51.52%), while 2020 showed the strongest 3-month CAAR (433.29%). Technology (57.93%) and healthcare-pharmaceuticals (45.64%) were top-performing sectors. Main Market companies (43.03%) outperformed Star Market companies (32.50%) across all horizons (t=1.996; p=0.047). The findings are consistent with asymmetric information theory, signaling theory, and the hot market hypothesis, contributing empirically and methodologically to the Turkish IPO literature with concrete policy implications for investors, issuers, underwriters, and regulators.