Sanat eğitimi uygulamalarında kültürel miras etkinliklerinin öğrenmeye etkisi
The effect of cultural heritage activities on learning in art education practice
- Tez No: 1016473
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, kültürel mirasın sanat eğitiminde yalnızca bir içerik veya etkinlik unsuru değil, bilişsel gelişimi destekleyen sistematik bir pedagojik araç olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışmada önerilen“Somut → Algı → Soyut → Kavram → Değerlendirme”biçimindeki beş aşamalı öğrenme alanı temelli yaklaşım, öğrencilerin somut deneyimlerden hareketle soyut düşünme, kavramsallaştırma ve eleştirel değerlendirme becerilerini geliştirmelerini açıklayan kuramsal bir model sunmaktadır. Araştırma bulguları doğrultusunda öğretmen yetiştirme programlarında bu yaklaşımın daha fazla yer alması, öğretim programlarının beş aşamalı bilişsel süreci destekleyecek şekilde yeniden yapılandırılması ve değerlendirme süreçlerinin yalnızca ürün odaklı değil, öğrencinin tüm öğrenme sürecini kapsayacak biçimde düzenlenmesi önerilmektedir. Ayrıca modelin farklı yaş grupları, sosyo-kültürel çevreler ve dijital öğrenme ortamlarında deneysel çalışmalarla sınanmasının, yaklaşımın etkililiğini artıracağı değerlendirilmektedir. Araştırmanın önerileri, 12. Kalkınma Planı (2024–2028) kapsamında kültürel mirasın korunması, eğitim yoluyla aktarılması, okul dışı öğrenme ortamlarının eğitim süreçlerine entegrasyonu ve öğretmenlerin mesleki gelişiminin desteklenmesine yönelik hedeflerle uyumludur. Çalışmada, bu süreçler nitel araştırma yöntemi kapsamında geliştirilen kodlama şablonu ve tematik analiz yoluyla sistematik olarak incelenmiş, kültürel miras etkinliklerinin sanat eğitiminde anlamlı ve kalıcı öğrenmeyi desteklediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study demonstrates that cultural heritage in art education should be regarded not merely as educational content or an activity, but as a systematic pedagogical tool that supports cognitive development. The proposed five-stage learning domain-based approach—Concrete → Perception → Abstract → Concept → Evaluation—provides a theoretical framework explaining how learners progress from concrete experiences to abstract thinking, conceptual understanding, and critical evaluation. Based on the findings, the study recommends placing greater emphasis on this approach in pre-service and in-service teacher education programs, restructuring curricula to support the five-stage cognitive process, and redesigning assessment practices to evaluate not only final products but also students' entire learning processes. Furthermore, future experimental studies involving different age groups, socio-cultural contexts, and digital learning environments are recommended to examine and enhance the effectiveness of the proposed model. The recommendations of this research are consistent with the objectives of the 12th Development Plan of Türkiye (2024–2028) concerning the preservation and transmission of cultural heritage, the integration of out-of-school learning environments into educational processes, and the professional development of teachers. Within the scope of qualitative research, the study systematically examined these processes through a thematic analysis based on a coding framework. The findings indicate that cultural heritage activities contribute significantly to meaningful and lasting learning in art education.