Büyük Selçuklularda meliklik kurumu
The institution of the malikate in the Great Saldjūk
- Tez No: 1016495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP GÖLGESİZ KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Büyük Selçuklu Devleti'nde melikler eyalet veya vilayetlere vali olarak tayin edilerek yönetimde aktif görev yapmışlardır. Yönettikleri bölgenin yanı sıra ülkenin sınırlarının korunmasında ve genişlemesinde önemli katkılar sağlamışlardır. Onlar, sarayda eğitim gördükten sonra yönetim tecrübesi kazanmaları amacıyla vezir ve atabeg ünvanlı devlet adamlarının refakatinde eyalet veya vilayetlere melik ünvanıyla vali olarak tayin edilmişlerdir. Meliklerin idari başarıları ise onların tahta çıkmalarında belirleyici rol oynamıştır. Büyük Selçuklularda belirlenmiş bir veraset sisteminin bulunmaması, meliklik uygulamasının zayıf yönünü oluşturmaktadır. Meliklerin her birinin sultan adayı olması, aralarında rekabet ortamının oluşmasına zemin hazırlamış ve bu durum hanedan üyeleri arasında zaman zaman taht kavgalarının yaşanmasına sebep olmuş, dolayısıyla Selçuklu siyasi tarihinin büyük bir bölümü taht mücadeleleriyle geçmiştir. Bu durum da siyasi istikrarın teminini ve dış tehlikeleri gidermeyi zorlaştırmıştır. Bu tez Büyük Selçuklu meliklerinin doğumlarından ölümlerine kadar geçen süreçte eğitimleri, evlilikleri, tayinleri, görev ve yetkileri, gelirleri, maiyetleri, divanları, cezalandırılmaları gibi konuların muhtelif yönlerini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
In the Great Saldjūk Empire, malik s (princes) assumed active roles in administration by being appointed as governors to provinces and districts. Alongside governing their regions, they made significant contributions to the defense and expansion of the empire's borders. After receiving their education at the palace, they were assigned to these provinces as governors with the title of malik, accompanied by experienced statesmen holding the titles of vizier and atabeg, in order to acquire practical administrative experience. The administrative achievements of the maliks played a decisive role in their eventual ascension to the throne. The absence of a definitive law of succession in the Great Saldjūk Empire constituted the weak side of the malik system. The fact that every malik was a potential candidate for the sultanate paved the way for a highly competitive environment and this frequently led to dynastic struggles and wars of succession among family members; consequently, a significant part of Saldjūk political history was consumed by conflicts over the throne. Consequently, this situation made it difficult to ensure political stability and eliminate external threats. This thesis examines various aspects of the Great Saldjūk maliks throughout their lives, from birth to death, encompassing their education, marriages, appointments, duties and authorities, revenues, retinues, administrative councils (ddīwānss) and punishments.