Haber fotoğrafını oluşturan öğeler açısından Türkiye ulusal basınında fotoğraf seçim ölçütlerinin belirlenmesi
Determining the criteria of selecting newspaper pictures in Turkish national press according to elements of news photographs
- Tez No: 101650
- Danışmanlar: PROF.DR. LEVEND KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
DOKTORA TEZ OZU HABER FOTOĞRAFINI OLUŞTURAN ÖĞELER AÇISINDAN TÜRKİYE ULUSAL BASININDA FOTOĞRAF SEÇİM ÖLÇÜTLERİNİN BELİRLENMESİ Melih Zafer ARICAN Basın ve Yayın Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 2001 Danışman: Prof. Dr. Levend KILIÇ Fotoğraf, doğasından kaynaklanan optik ve mekanik temel yapısal özellikleri ile yaşamdaki görsel deneyimleri durağan olarak iki boyutlu bir yüzeye aktarmada en etkili araçtır. Bu özelliklerinin yanında, fotoğrafın ileti aktarma hızı ve sahip olduğu plastik değerler, medyada sıklıkla kullanılmasına neden olmaktadır. Fotoğraflar gazetelerin haber sunum öğeleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Yaşanılan deneyimlerin kaydedilmesinde, fotoğraf makinesi ve onu taşıyan muhabir, gazete okurunun olay mekanındaki gözleri konumundadır. Haber fotoğrafçılığı, haberlerin fotoğraf yoluyla aktarılması işidir. Bu nedenle, haber fotoğrafının anlatım dilinin oluşturulmasında, fotoğrafın anlatım dilinden kaynaklanan niteliklerin yanında, haberin yapısından kaynaklanan nitelikler de bulunmaktadır. Haber fotoğraflarının niteliğini, haber fotoğrafı seçiminde kullanılan ölçütler belirlemektedir. Bu ölçütler temel olarak, haberin değerini belirleyen ve haberin aktanmmdaki başarıyı ortaya koyan içerikle ilgili nitelikler, bir dil olarak fotoğrafın iletisini aktarmadaki başarısını etkileyen teknik ve estetik nitelikler olarak üçe ayrılmaktadır. Haber fotoğrafı seçiminde kullanılan ölçütlerin belirlenmesi ve tanımlanmasının, hem haber fotoğrafı seçiminin daha başarılı yapılabilmesine, hem de fotoğraf çeken kişilerden, çekimde neler beklendiğinin belirtilebilmesine, dolayısıyla da haber fotoğrafı üretim sürecindeki başarının arttmlabilmesine olanak sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde, temelini yaşanılan deneyimlerin
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINING THE CRITERIA OF SELECTING NEWSPAPER PICTURES IN TURKISH NATONAL PRESS ACCORDING TO ELEMENTS OF NEWS PHOTOGRAPHS Melih Zafer ARICAN Department of Journalism Anadolu University Institute of Social Sciences, November 2001 Advisor: Prof, Dr. Levend KILIÇ The photograph is the most efficient means of transforming visual experiences into a still two dimensional surface, with its optical and mechanical nature. Besides, its speed of communicating messages and aesthetic values make the photographs used in media widely. Photographs are also one of the most effective elements in presenting the news. The camera and the photojournalist are the eyes of the newspaper reader on news location. News photography is the way of telling the news through pictures. Because of that, the language of news pictures is composed of the language of photography and the language of the news. The quality of news pictures are determined by the criteria used in selecting news pictures. This criteria can be discussed in three parts; as content qualities, make the news better communicate; technical and aesthetical qualities wich make the picture better communicate and look good in photographic language. Determining and describing the criteria used in selecting news pictures will be helpful in both selecting better pictures and letting photojournalist know what does the picture editor expect from them. This will make possible to present better pictures in the news media. The first chapter of this dissertation explains the photograph, recording visual experiences, as a means of communication in the contextualistic aesthetic approach. In the second chapter, news photography is explained through the news and photographical concepts which brings out the language of news photography. In this chapter, IVcontribution of news photographs in presenting the news, the characteristics of news photographs, its historical development and qualities were also considered. In the third chapter of dissertation, functions and news photograph selecting criteria of picture editors who chose news photographs in newspapers were explained. And in the survey, the criteria used in selecting news photographs was determined and evaluated during the interviews with newspaper picture editors. Then, according to this criteria, picture editors evaluated news photographs printed on the first pages of Turkish national newspapers. With determining the criteria of selecting news photographs, both picture editors and news photographers would find a way of how to improve, the quality of news photographs and which criteria should take place in which amount in news photographs.