Bir kitle iletişim aracı olarak haber fotoğrafı ve manipülasyon
News pictures as means of mass media and manipulation
  1. Tez No: 92124
  2. Yazar: HÜSEYİN ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. HALUK YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
DOKTORA TEZ OZU BİR KİTLE İLETİŞİM ARACI OLARAK HABER FOTOĞRAFI VE MANİPÜLASYON Hüseyin ERYILMAZ Basım ve Yayımcılık Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 1999 Danışman: Prof.Dr. A.Haluk YÜKSEL Bu araştırmada bir kitle iletişim aracı olarak haber fotoğrafı ve haber fotoğrafının manipülatif etkisi betimlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada, haber fotoğrafının manipülatif etkisi, veri toplama aracı ile elde edilen görüşler ile betimlenmiştir. Araştırmanın belirlenen amaca ulaşması için gerekli olan veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen“Haber Fotoğrafı ve Manipülasyon”adlı veri toplama aracı ile toplanmıştır. Geliştirilen veri toplama aracının ilk yedi sorusunu farklı yedi fotoğrafın manipüle edilmiş görüntüleri ve bunlara ilişkin yargılar oluşturmuştur. Diğer sayfada ise aynı fotoğrafların yalın biçimleri ve yine aynı yargılar yer almaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgular, araştırmanın örneklemini oluşturan grubun cinsiyet, eğitim düzeyi ve gazete okuma sıklıklığı açısından da ayrıca tartışılmıştır. Sonuç olarak, katılımcıların aynı fotoğrafın yalın biçimde sunulması durumunda verilen yargıyı inandırıcı bulmadıkları halde fotoğrafın manipüle edilmiş biçimine ilişkin verilen aynı yargıyı bu kez inandırıcı bulmaları, fotoğrafta yapılacak bir manipülasyon ile düşünce ve görüşlerin değiştirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the news picture, as one of the mass media, and the manipulative effect of news picture have been described. The study has been designed as“descriptive search”. The manipulative effects of news picture have been described by considering the views gathered via the data collection material called“News Picture andManipulation”prepared by the researcher. Seven different manipulated pictures and the judgements related to them constitute the first seven questions of the data collection material. Natural forms of the same pictures and the related judgements constitute the rest of the questions. The data obtained from the study have been discussed by considering the sex, educational background and the newspaper reading frequency of the subjects within the sample group of the study. It was found, in the study, that while the subjects thought the judgements were not convincing when the pictures were presented in their natural forms, they thought they were convincing when presented in their manipulated forms. This shows that any manipulation made on a picture might change the opinions and views of the people. m