Al-Fe-Mn alaşımında Er ve Sm elementlerinin mikroyapı, mekanik özellik ve işlenebilirliğe etkisinin incelenmesi
Effect of rare earth elements on the microstructure and mechanical properties of Al-Fe-Mn alloy
- Tez No: 1016512
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA GÜL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
l–Fe–Mn alaşımları, yüksek korozyon direnci ve iyi işlenebilirlik özellikleri sayesinde gıda ve ambalaj sektörü ile otomotiv radyatörleri, soğutucular, buzdolapları, kondansatörler, evaporatörler ve ısı eşanjörlerinde; ayrıca fin (kanatçık) ve folyostok uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Al–Fe–Mn alaşımına farklı oranlarda Er ve Sm elementleri ilave edilerek bu elementlerin alaşımın mikroyapı, sertlik, aşınma davranışı ve işlenebilirlik özellikleri üzerindeki etkileri sistematik olarak incelenmiştir. Elde edilen deneysel sonuçlar, Er ve Sm ilavelerinin mikroyapıda tane yapısı, intermetalik fazların morfolojisi, boyutu ve dağılımı üzerinde belirgin değişimlere neden olduğunu göstermiştir. Bu mikroyapısal değişimlerin sertlik, aşınma direnci ve işlenebilirlik davranışı üzerinde doğrudan etkili olduğu belirlenmiş; mekanik test sonuçları ile mikroyapısal bulgular arasında anlamlı ilişkiler ortaya konmuştur. Çalışma sonucunda Er ve Sm katkısının Al–Fe–Mn alaşımlarının performans özelliklerini ve bu alaşımların endüstriyel uygulamalardaki kullanım potansiyelini artırabileceği sonucuna varılmış olup en uygun Er ve Sm oranları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Al–Fe–Mn alloys are widely used in the food and packaging industry as well as in automotive radiators, coolers, refrigerators, condensers, evaporators, and heat exchangers due to their high corrosion resistance and good machinability. In addition, they are commonly employed in fin and foil stock applications. In this study, erbium (Er) and samarium (Sm) were added to the Al–Fe–Mn alloy in different proportions, and the effects of these elements on the microstructure, hardness, wear behavior, and machinability of the alloy were systematically investigated. The experimental results demonstrated that Er and Sm additions led to significant changes in the grain structure and in the morphology, size, and distribution of intermetallic phases in the microstructure. These microstructural changes were found to have a direct effect on hardness, wear resistance, and machinability behavior, and meaningful correlations were established between the mechanical test results and the microstructural findings. As a result of the study, it was concluded that Er and Sm additions can enhance the performance characteristics of Al–Fe–Mn alloys and increase their potential for industrial applications, and the optimum Er and Sm contents were determined.