Procreation as assemblage in contemporary Anglophone fiction
Çağdaş İngilizce yazılmış kurmacada assemblage olarak üreme
- Tez No: 1016530
- Danışmanlar: PROF. DR. CHARLES DANİEL SABATOS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Son dönem posthümanist ve ekolojik çalışmalar, yaşamı yirmi birinci yüzyılda felsefi ve pragmatik bir kategori olarak yeniden konumlandırmaktadır. İnsan yaşamı kavrayışını, teknobilimsel ve ekolojik sorunlar ile bunların yeryüzü üzerindeki sonuçları bağlamında problemleştiren bu çalışmalar, geçerli etik-politik sorular ortaya koymaktadır. İnsan üremesi felsefi ve sosyolojik söylemlerde ele alınmış olmakla birlikte, edebiyat çalışmaları içinde görece az temsil edilen bir araştırma alanı olarak varlığını sürdürmektedir. Bu tez, insan yaşamının üretimi olarak insan üremesi temasını, onun felsefi ve sosyo-politik boyutlarıyla birlikte, seçilmiş yirmi birinci yüzyıl Anglophone romanları üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, insan üremesini birbirini etkileyen ve biçimlendiren unsurların bir senfonisi olarak ele almaktadır. Bu bağlamda metin, yeni yaşamın edebiyatta yaratımını Deleuzo-Guattariyen agencement (assemblage/örgütlenme) kavramı perspektifinden incelemeyi amaçlamakta; böylece üremenin toplumsal territoryalite, sermaye, devlet ve göçebe düzenlemelerinin etkisi altında ele alınabilmesine imkân tanımaktadır. Deleuzo-Guattariyen söylem içinde insan üremesi temasının edebi bir incelemesi aracılığıyla bu tez, post-milenyum çağda yeni yaşamın yaratımına yönelik etik bir paradigma önermektedir. Sonuç olarak, çalışma Louise Erdrich'in Future Home of the Living God (2017), Hanya Yanagihara'nın To Paradise (2022), Joanne Ramos'un The Farm (2019), Kazuo Ishiguro'nun Klara and the Sun (2021), Torrey Peters'ın Detransition, Baby (2021) ve Natasha Calder ile Emma Szewczak'ın The Offset (2021) romanlarında insan üremesi temasını çok yönlü (multifaceted) doğasıyla inceleyerek, yirmi birinci yüzyıl Anglophone edebiyatında üremenin temsil biçimlerinin yeniden yorumlanmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
Recent posthuman and ecological studies have portrayed life as a philosophical and pragmatic category with a novel standing in the present century. Problematizing the conception of human life in relation to technoscientific and ecological quandaries and the repercussions it has had on the earth, such studies pose legitimate ethico-political questions. While human procreation has been studied in philosophical and sociological discourses, it remains an underrepresented line of inquiry in literary studies. This dissertation aims to examine the theme of human procreation, i.e., the generation of human life with its philosophical and socio-political aspects within selected 21st-century Anglophone novels. The study delves into human procreation as a symphony of elements affecting and shaping one another. In this sense, the text attempts to explore creating new life in literature from the perspective of Deleuzo-Guattarian concept of agencement, i.e., assemblage, which yields the possibility of viewing procreation under the influence of social territoriality, capital, state, and nomadic arrangements. Through a literary exploration of the theme of human procreation in Deleuzo-Guattarian discourse, this dissertation suggests an ethical paradigm of creating new life in the post-millennial era. Consequently, the study engages in an examination of the multifaceted nature of human procreation in Louise Erdrich's Future Home of the Living God (2017), Hanya Yanagihara's To Paradise (2022), Joanne Ramos's The Farm (2019), Kazuo Ishiguro's Klara and the Sun (2021), Torrey Peters's Detransition, Baby (2021), and Natasha Calder and Emma Szewczak's The Offset (2021), in order to suggest a reinterpretation of procreation as it is portrayed in 21st-century Anglophone literature.