Biyofilik tasarım kriterlerinin ortak çalışma mekanları üzerinden incelenmesi: İzmir örneği
An examination of coworking spaces in the context of biophilic design criteria: the case of Izmir
  1. Tez No: 1016594
  2. Yazar: MERVE AYANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BEGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
Özet
Doğa ile ilişki kurma eğiliminde olan insanın, teknolojinin gelişmesi ve son yüzyılın getirdiği yaşam koşullarıyla birlikte doğal çevreyle kurduğu bağın zayıfladığı görülmektedir. Bu durum, özellikle çalışma yaşamında doğayla yeniden ilişki kurmaya yönelik tasarım yaklaşımlarının önemini artırmıştır. Bu bağlamda yaşam sevgisi anlamına gelen 'biyofili' kavramı ve bu kavramın yapılı çevreye yansıması olan biyofilik tasarım yaklaşımı dikkat çekmektedir. Bu tez çalışmasında, insanın fiziksel refahını, psikolojik iyilik halini ve yaşamını kalitesini destekleyen mekânlar üretmeyi amaçlayan biyofilik tasarım kavramı ele alınmıştır. Çalışmada, bilgi çağının dönüşümüyle ortaya çıkan yeni nesil çalışma ortamları olan ortak çalışma mekanları odak alınmış ve bu mekanların biyofilik tasarım kriterleri açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında biyofili, biyofilik tasarım ve ortak çalışma mekanlarına ilişkin literatür taranmış; dünyadan örnekler üzerinden biyofilik tasarım kriterlerinin mekânsal yansımaları incelenmiştir. Elde edilen kuramsal ve örnek inceleme bulguları doğrultusunda, ortak çalışma mekanlarına yönelik doğa ve mekân odaklı bir biyofilik tasarım kriter tablosu oluşturulmuştur. Uygulama aşamasında İzmir'de seçilen ortak çalışma mekânları üzerinde alan çalışması yürütülmüş; gözlem, fotografik dokümantasyon ve mekânsal analiz yöntemleri kullanılmıştır. Mekânlar; doğal ışık, bitki kullanımı, hava akışı, doğal malzeme, renk ve mekânsal organizasyon gibi biyofilik kriterler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, İzmir'deki ortak çalışma mekanlarının biyofilik tasarım kriterleriyle farklı düzeylerde ilişki kurduğunu ve biyofilik unsurların mekânsal deneyim üzerinde belirleyici rol oynadığını göstermektedir. Sonuç olarak çalışma, ortak çalışma mekanlarında biyofilik tasarım yaklaşımının önemini ortaya koymakla birlikte gelecekte tasarlanacak ortak çalışma mekanlarına yönelik yol gösterici öneriler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu yönüyle araştırma, ortak çalışma mekanlarına özgü biyofilik tasarım kriterlerini ortaya koyması ve İzmir özelinde sınırlandırılmış örneklem üzerinden çıkarımlar üretmesi bakımından literatürde özgün bir konumda yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Human beings, who have an inherent tendency to connect with nature, have experienced a weakening of their relationship with the natural environment due to technological advancements and the living conditions of the last century. This situation has increased the importance of design approaches that aim to re-establish the human–nature relationship, particularly within working environments. In this context, the concept of biophilia, meaning the love of life, and its reflection in the built environment through the biophilic design approach have gained prominence. This thesis examines the concept of biophilic design, which aims to produce environments that support human physical well-being, psychological health, and quality of life. The study focuses on coworking spaces, which have emerged as new-generation work environments in the information age, and aims to evaluate these spaces in terms of biophilic design criteria. In the first phase of the research, the literature on biophilia, biophilic design, and coworking spaces was reviewed, and the spatial reflections of biophilic design criteria were examined through selected international examples. Based on the theoretical and case study findings, a nature- and space-oriented biophilic design criteria framework for coworking spaces was developed. In the empirical phase, field research was conducted in selected coworking spaces in İzmir using observation, photographic documentation, and spatial analysis methods. The spaces were evaluated according to biophilic criteria such as natural light, vegetation, airflow, natural materials, color, and spatial organization. The findings indicate that coworking spaces in İzmir demonstrate varying levels of integration with biophilic design criteria and that biophilic elements play a determining role in spatial experience. Consequently, the study aims not only to highlight the importance of the biophilic design approach in coworking spaces but also to develop guiding recommendations for the future design of such environments. In this respect, the research occupies an original position in the literature by establishing biophilic design criteria specific to coworking spaces and producing findings based on a sample limited to İzmir.