Cumhuriyet dönemi'nde Türkiye'de kuraklık ve afet yönetimi
Drought and disaste management in Türkiye during the republican period (1923-1950)
- Tez No: 1016628
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SATILMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Politikaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Kuraklık, iklimsel bir olgu olmanın ötesinde; tarım, su kaynakları, ekonomi ve sosyal hayatla iç içe geçmiş çok boyutlu bir süreçtir. İncelenen kaynaklar, kuraklık afetinin Türkiye coğrafyasında Cumhuriyet'in ilk döneminde sık ve şiddetli biçimde yaşandığını göstermektedir. Nitekim yaşanan kuraklıklar sonucunda mahsul darlığı ve kıtlıklar ortaya çıkmış; tefecilik, fiyat artışları, karaborsacılık ve nüfus hareketliliği yaşanmıştır. İnsanlar içme suyu sıkıntısı çekerken hayvanlar için de beslenme problemi baş göstermiştir. Hükümet, bir taraftan borç ertelemeleri ile zahire ve para dağıtımı gibi yardımlarla kıtlıkzedelerin yaralarını sarmaya çalışırken; diğer taraftan sulama ve baraj yatırımları, ziraî eğitim faaliyetleri ve tohum arıtma tesislerinin kurulması gibi uygulamalarla ileride yaşanması muhtemel kuraklık ve kıtlık hadiselerine karşı risk temelli politikalar geliştirilmiştir. Dönemin arşiv vesikaları ile gazetelerinin esas alındığı bu çalışmada, 1923-1950 döneminde Türkiye'de yaşanan kuraklıkların hangi sıklıkla ve şiddetle yaşandığının ortaya konulması, bunların sosyoekonomik etkileri ile kuraklık sırasında ve sonrasında uygulanan afet yönetimi politikalarını ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Drought is more than merely a climatic phenomenon; it is a multidimensional process intertwined with agriculture, water resources, the economy, and social life. The archival documents and periodicals examined show that frequent and severe drought disasters occurred in Turkey during the early Republican period and had profound effects on the socioeconomic life of society. As a result of these droughts, crop shortages and famines emerged, along with usury, price increases, black marketeering, and population movements. While people suffered from shortages of drinking water, livestock also faced feeding problems. The government, on the one hand, attempted to alleviate the suffering of those affected by famine through support such as debt deferrals and the distribution of grain and money; on the other hand, it developed risk-based policies and took measures against possible future drought and famine events through practices such as irrigation and dam investments, agricultural training activities, the establishment of state farms, and seed processing facilities.