Türkiye'de kültür turlarına katılan İranlı turistlerin Konya gastronomisine yönelik algılarının ölçülmesi
Measurement of the perceptions of Iranian tourists participating in cultural tours in Türkiye toward Konya gastronomy
- Tez No: 1016691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN AYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Konya'yı ziyaret eden İranlı turistlerin Konay gastronomi turizmine yönelik algılarını inceleyerek gastronomik motivasyon ve otantiklik algısı, algılanan hizmet kalitesi, gastronomi deneyimi memnuniyeti ve kültürel miras algısının davranışsal niyetler ile paylaşım eğilimleri üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma nicel yöntemle tasarlanmış; veriler, Konya'yı ziyaret eden 410 İranlı turiste uygulanan anketler aracılığıyla toplanmış ve SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ölçeklerin güvenirlik ve geçerliliği Cronbach's Alpha, normallik testleri ve Açımlayıcı Faktör Analizi ile test edilmiş; tüm ölçeklerde alfa değerlerinin 0,90'ın üzerinde olduğu ve üç faktörlü yapının toplam varyansın yaklaşık %60'ını açıkladığı belirlenmiştir. Bulgular, katılımcıların gastronomik motivasyonlarının yüksek olduğunu ve yöresel mutfağın seyahat kararında önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Konya mutfağı; lezzet, otantiklik, hijyen ve fiyat-performans açısından olumlu değerlendirilmiş, gastronomi deneyimi memnuniyetinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca gastronomi deneyiminin, kentin kültürel mirasının algılanmasını güçlendirdiği ve somut olmayan kültürel mirasın aktarımında etkili olduğu ortaya konmuştur. Sonuçlar, gastronomi deneyiminin yeniden ziyaret, tavsiye etme ve sosyal medyada paylaşım niyetlerini anlamlı biçimde etkilediğini göstermektedir. Bu bağlamda gastronomi, Konya'nın destinasyon rekabetçiliğini artıran stratejik bir unsur olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine Iranian tourists' perceptions of gastronomic tourism in Konya and to reveal the effects of gastronomic motivation and perceived authenticity, perceived service quality, gastronomic satisfaction, and cultural heritage perception on behavioral intentions and sharing tendencies. The research employed a quantitative approach, and data were collected via questionnaires administered to 410 Iranian tourists visiting Konya and analyzed using SPSS. The reliability and validity of the scales were assessed using Cronbach's Alpha, normality tests, and Exploratory Factor Analysis; the results indicated that all alphas exceeded 0.90 and that the three-factor structure explained approximately 60% of the total variance. The findings demonstrate that participants have strong gastronomic motivation and that local cuisine plays a significant role in their travel decisions. Konya cuisine was positively evaluated for taste, authenticity, hygiene, and price–performance, and a high level of gastronomic satisfaction was observed. The gastronomic experience was found to strengthen perceptions of the city's cultural heritage and to function as an effective tool in the transmission of intangible cultural heritage. The results also indicate that gastronomic experience significantly influences revisit intention, word-of-mouth recommendation, and social media sharing behavior. In this context, gastronomy is considered a strategic element that enhances Konya's destination competitiveness.