H. Pylori enfeksiyonu olan ve olmayan gastrik kanserli hastalarda eksozom proteomik profilinin değerlendirilmesi
Evaluation of exosome proteomic profile in gastric cancer patients with and without H. Pylori infection
  1. Tez No: 1016690
  2. Yazar: ELİF BÖREKCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA SABAH ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Gastrik kanser, dünya genelinde önemli bir mortalite nedeni olup, patogenezinde özellikle Helicobacter pylori enfeksiyonu kritik rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, H. pylori enfeksiyonunun gastrik kanser gelişimi üzerindeki etkisini eksozomal protein profilleri üzerinden incelemek ve potansiyel biyobelirteçleri belirlemektir. Materyal-Metod: Bu kesitsel çalışmada katılımcılar dört gruba ayrılmıştır: H. pylori negatif sağlıklı kontrol grubu, H. pylori pozitif kontrol grubu, H. pylori pozitif gastrik kanser hastaları ve H. pylori negatif gastrik kanser hastaları. Katılımcılardan alınan venöz kan örneklerinden elde edilen plazma örneklerinden eksozomlar ticari izolasyon kitleri kullanılarak elde edilmiştir. Eksozomal proteinler lizis ve enzimatik sindirim işlemlerinin ardından nanoLC-MS/MS yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler MaxQuant ve Perseus yazılımları kullanılarak değerlendirilmiş ve anlamlı protein değişimleri belirlenmiştir. Bulgular: Çalışma sonucunda, H. pylori pozitif gastrik kanser hastalarında, aynı enfeksiyon durumuna sahip kontrol grubuna kıyasla eksozomal haptoglobulin düzeyinin yaklaşık 8 kat azaldığı, fibrinojen düzeyinin ise yaklaşık 5 kat arttığı saptanmıştır. Ayrıca, H. pylori negatif gastrik kanser hastalarında, H. pylori negatif kontrol grubuna göre eksozomal vitronektin düzeyinin 1,66 kat arttığı belirlenmiştir. Sonuç: Elde edilen bulgular, gastrik kanser gelişiminde inflamasyon, koagülasyon ve hücre adezyon süreçlerinin eksozomal proteinler aracılığıyla yansıtıldığını göstermektedir. Haptoglobulin, fibrinojen ve vitronektin gibi proteinlerin gastrik kanser için potansiyel biyobelirteçler olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışma, H. pylori enfeksiyonu ile ilişkili gastrik kanser patogenezinde eksozomal proteinlerin rolüne ışık tutmakta ve gelecekteki tanısal ve prognostik çalışmalara katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Gastric cancer is a major cause of cancer-related mortality worldwide, and Helicobacter pylori infection plays a critical role in its pathogenesis. This study aimed to investigate the impact of H. pylori infection on gastric cancer development through exosomal protein profiles and to identify potential biomarkers. Materials and Methods: In this cross-sectional study, participants were divided into four groups: H. pylori-negative healthy controls, H. pylori-positive controls, H. pylori-positive gastric cancer patients, and H. pylori-negative gastric cancer patients. Exosomes were isolated from plasma samples obtained from venous blood using commercial isolation kits. Exosomal proteins were subjected to lysis and enzymatic digestion, followed by analysis using nanoLC-MS/MS. The resulting data were processed using MaxQuant and Perseus software, and significantly altered proteins were identified. Results: In H. pylori-positive gastric cancer patients, exosomal haptoglobin levels were approximately 8-fold decreased, while fibrinogen levels were approximately 5-fold increased compared to H. pylori-positive controls. Additionally, in H. pylori-negative gastric cancer patients, exosomal vitronectin levels were found to be increased by 1.66-fold compared to H. pylori-negative controls. Conclusion: The findings indicate that inflammatory, coagulation, and cell adhesion processes in gastric cancer are reflected through exosomal protein profiles. Haptoglobin, fibrinogen, and vitronectin may serve as potential biomarkers for gastric cancer. This study highlights the role of exosomal proteins in the pathogenesis of H. pylori-associated gastric cancer and may contribute to future diagnostic and prognostic applications.