Farklı kesit ve kalınlıktaki hafif çelik panellerin yük taşıma kapasitelerinin belirlenmesi
Determination of the load-carrying capacities of cold-formed steel panels with different cross-sections and thicknesses
  1. Tez No: 1016730
  2. Yazar: HOUSSEIN ALEIT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP FIRAT ALEMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
Özet
Hafif çelik yapılar, özellikle düşük ve orta katlı binalarda hafiflikleri, yüksek taşıma kapasiteleri ve hızlı üretim imkânları nedeniyle yaygın olarak tercih edilmektedir. Bu yapılarda bulunan soğuk şekillendirilmiş çelik paneller, yatay yükler altında taşıyıcı sistemin genel davranışını büyük ölçüde etkiler. Bu tez çalışmasında, doğrusal olmayan statik analiz yöntemi kullanılarak, Türk Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY-2018) kapsamında tanımlanan üç farklı panel konfigürasyonunun yatay yük taşıma kapasiteleri incelenmiştir. Parametrik çalışma kapsamında; her panel konfigürasyonu için C ve U profilleri olmak üzere iki farklı kesit türü ile üç farklı kesit kalınlığı dikkate alınmıştır. Kesit boyutları ve geometrik detaylar AISI S100-16 standardına uygun olarak belirlenmiştir. Üç boyutlu sonlu eleman modelleri ABAQUS yazılımında oluşturulmuş; eleman birleşimleri için noktasal bağlayıcı tanımları ve çok noktalı kısıtlar (MPC) kullanılmıştır. Analizlerde malzemenin doğrusal olmayan davranışı ve büyük yer değiştirme etkileri göz önünde bulundurularak, yer değiştirme kontrollü monoton yükleme uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, hafif çelik panellerin yatay yük altındaki davranışının, kesit geometrisi ve kalınlığına yüksek oranda bağlı olduğunu göstermiştir. Analiz sonuçlarına göre; kesit kalınlığındaki artış tüm panel konfigürasyonlarında yanal rijitliği ve yatay yük taşıma kapasitesini belirgin şekilde artırmıştır. Ayrıca kesit tipinin, sistemin göçme mekanizmasını, enerji yutma kapasitesini ve genel stabilitesini doğrudan etkilediği saptanmıştır. Bu çalışma, hafif çelik panel sistemlerinin yapısal tasarımında ve optimizasyonunda kesit parametrelerinin bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Cold-formed steel structures are widely preferred in low- and mid-rise buildings due to their light weight, high load-carrying capacity, and rapid production. The cold-formed steel panels in these structures have a significant impact on the overall behavior of the load-bearing system under lateral loads. This thesis investigates the lateral load-carrying capacities of three different panel configurations defined in the Turkish Earthquake Code (TEC-2018) using the nonlinear static analysis method. Within the scope of the parametric study, two cross-section types, namely C and U profiles, and three different cross-sectional thicknesses were considered for each panel configuration. Cross-section dimensions and geometric details were determined in accordance with the AISI S100-16 standard. Three-dimensional finite element models were developed in ABAQUS finite element software; element connections were modeled using point-based connector definitions and multi-point constraints (MPCs). Displacement-controlled monotonic loading was applied in the analysis, explicitly accounting for material nonlinearity and large displacement effects. The obtained findings demonstrated that the behavior of cold-formed steel panels under lateral loading is highly dependent on cross-sectional geometry and thickness. According to the analysis results, an increase in cross-sectional thickness significantly enhanced the lateral stiffness and lateral load-carrying capacity across all panel configurations. Furthermore, it was determined that the cross-section type directly affects the failure mechanism, energy dissipation capacity, and overall stability of the system. This study reveals that cross-sectional parameters should be evaluated with a holistic approach in the structural design and optimization of cold-formed steel panel systems.