Modüler duvar panellerinin yangın performansının çeşitli parametrelerle incelenmesi
Investigation of fire performance of modular wall panels with various parameters
- Tez No: 921878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK KAAN ÇIRPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
2023 yılında ülkemizde meydana gelen 7,6 ve 7,7 büyüklüğündeki Kahramanmaraş depremleri sonucunda çoğu insan hayatını kaybetmiş, birçoğu da evsiz kalmıştır. Bu talihsiz olay, Türkiye'nin deprem kuşağında yer aldığını ve hatalı uygulanan her yapı tekniğinin insanlar üzerinde çok ciddi olumsuz etkileri olabileceğini gözler önüne sermiştir. Bundan yıllar önce yaşanan depremler de bunu kanıtlar niteliktedir. Aynı şekilde Covid-19 virüsü çıktığı yıllarda hastanelerin yetersiz olduğu görülmüş, kısa sürede ve dayanıklı sağlık merkezlerinin kurulması amaçlanarak yapımı sadece günler süren modüler hastaneler yapılmıştır. Modüler yapıların hayatımıza getirdiği birçok kolaylık vardır. İnsanların konforlu yaşamı için doğru ve uygun teknikler araştırılmalıdır. Özellikle böyle zamanlarda dayanıklılığı, ucuzluğu, seri üretimi ve hızlı kurulumu ile modüler hafif çelik yapı sistemleri akıllara gelmektedir. Bu çalışmada, modüler duvar panellerinin yangın etkisinde performanslarını etkileyecek olan potansiyel parametreler çelik elemanın kesit şekli (kare (SHS), CC), çelik eleman et kalınlıkları, modüler elemanın içindeki yangına karşı dayanıklı malzeme türü, modüler elemanın dış kısımlarındaki yangına karşı dayanıklı kaplamaların türleri ve kalınlıkları değişkenler olarak belirlenmiştir. Belirlenen bu parametreler farklı (Standart, Hızlı (FAST), Yavaş (SLOW), Smouldering) yangın etkilerinde modüler çelik yapı elemanının performansını hangi ölçülerde ne kadar etkilediği belirlenmiştir. Analizler yapılırken Eurocode'dan bazı termal özellikler alınarak ve ANSYS programı kullanılarak optimum numerik modeller geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The 7.6 and 7.7 magnitude earthquakes that occurred in Kahramanmaraş, Turkey, in 2023 resulted in significant loss of life and left many people homeless. This unfortunate event highlighted Turkey's position within a seismic zone and underscored the severe negative impacts that can result from improper construction techniques. Earthquakes that occurred in previous years have also proven this point. Similarly, during the initial outbreak of the Covid-19 virus, the inadequacy of hospital facilities became evident, leading to the construction of modular hospitals in just a few days, aimed at quickly establishing durable healthcare centers. Modular structures bring numerous conveniences to our lives. It is essential to explore proper and appropriate techniques to ensure comfortable living for people. Particularly during such challenging times, modular light steel structural systems come to mind due to their durability, cost-effectiveness, mass production capabilities, and rapid installation. In this study, potential parameters that could affect the performance of modular wall panels under fire conditions were identified. These parameters include the cross-sectional shape of the steel element (square hollow section (SHS) or C type section (CC)), steel element thickness, the type of fire-resistant material within the modular element, and the types and thicknesses of fire-resistant coatings on the exterior parts of the modular element. The impact of these parameters on the performance of modular steel structural elements was assessed under different fire conditions (Standard, Fast, Slow, and Smouldering). During the analysis, thermal properties from Eurocode standards were utilized, and optimum numerical models were developed using the ANSYS software.