Sırbistan Yeni Pazar'daki Osmanlı mimari eserleri
Ottoman architectural works in Serbia in Novi Pazar
- Tez No: 1016731
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN YAZICI METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Gazi İsa Bey tarafından Raşka nehrinin iki yakasında, 1455 yılında kurulmuş olan Osmanlı şehri Yeni Pazar, Sırbistan'ın güneybatı bölgesinde bulunmaktadır. Bosna Eyaleti'nin Rumeli Eyaleti sınırında bulunması nedeniyle Osmanlı döneminde 'Bosna Kilidi' sıfatıyla anılan bu şehir, 1455-1912 yılları arasında, yaklaşık 460 yıl Osmanlı toprağı olarak kalmıştır. Yeni Pazar, kurulduğu 1455 yılından 1912 yılına kadar, dini, sivil ve askeri alanda pek çok Osmanlı mimarisini içerisinde barındırmıştır. Bu araştırma 15. yüzyılın ortası ile 20. yüzyıl başı arasındaki Yeni Pazar'da Osmanlı Mimari mirasını oluşturan ve günümüzde de mevcut farklı tiplerde ve üsluplarda bulunan yapıları inceleyen bir çalışmadır. Bu çalışma, Yeni Pazar'daki Osmanlı mimari mirasından günümüzde mevcut olan 32 adet dini ve kamusal yapıyı tarihi, mimari özellikleriyle birlikte bugünkü durumlarıyla kıyaslayarak incelemektedir. Mevcut olan bu 32 yapı arasında 17 cami, 4 türbe, 2 hamam, 1 kaplıca, 7 çeşme ve 1 kale bulunmaktadır. 20.yüzyıl başından beri tüm yüzyıl boyunca Sırbistan'da birçok Osmanlı eseri yok edilmiştir. Bu asırda çoğunluğu müslüman nüfusun oluşturduğu Yeni Pazar şehrinde, Osmanlı yapılarının bir kısmı yıkılmış diğer kısmı ise tahrip olmuştur. Bugünlerde mevcut olan Osmanlı yapılarının çoğu asıl halleriyle günümüze ulaşamasa da varlığını sürdürmeyi başarmıştır. Çalışmamızda bahsi geçen tüm yapılar mevcut Sırpça, Boşnakça, Türkçe ve Osmanlıca kaynaklar kullanılarak ve geniş bir saha çalışmasına tabii tutularak; kitabe, tarihçe, mimari ve süsleme özellikleri ve mevcut durumları baz alınarak yerinde derinlemesine incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman city of Novi Pazar, founded by Gazi İsa Bey on both sides of the Raska river in 1455, is located in the southwestern region of Serbia. This city, which was known as the“Bosnia Lock”in the Ottoman period due to its location on the border of the Rumeli Province of the Bosnian Province, remained as Ottoman territory for approximately 460 years between the years 1455-1912. From its foundation in 1455 until 1912, Novi Pazar has housed many Ottoman architecture in the religious, civil and military fields. This research is a study that examines the Ottoman architectural heritage in Novi Pazar between the middle of the 15th century and the beginning of the 20th century, and the structures of different types and styles that are still available today. This study examines 32 existing religious and public buildings from the Ottoman architectural heritage in Novi Pazar by comparing their historical and architectural features with their current situations. Among these 32 existing structures, there are 17 mosques, 4 tombs, 2 baths, 1 spa, 7 fountains and 1 castle. Since the beginning of the 20th century, many Ottoman artifacts have been destroyed in Serbia throughout the century. In this century, some of the Ottoman structures were destroyed in the city of Novi Pazar, where the majority of them were Muslim. Although most of the Ottoman structures that exist today have not survived in their original form, they have managed to survive. All the structures mentioned in our study were subjected to a wide field study by using existing Serbian, Bosnian, Turkish and Ottoman sources; The inscriptions, history, architectural and ornamental features and their current situations were examined in depth on the spot.