Passive monitoring-based security barometer: determining trust levels and user classification through risk assessment
Pasif izleme tabanlı güvenlik barometresi: risk değerlendirmesi yoluyla güven düzeylerinin belirlenmesi ve kullanıcı sınıflandırması
  1. Tez No: 1016748
  2. Yazar: MUHAMMET FURKAN ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM ÖZTOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Kurumsal ve kurumsal olmayan ağların güvenliği ve sürdürülebilirliği, günümüz siber güvenlik ortamının kritik zorluklarından biridir. Güvenli erişim kontrolü sağlamak ve siber tehditlerden kaynaklanan kesintileri en aza indirmek için, bu çalışmada ağların pasif izlenmesi ve Derin Paket İnceleme (DPI) stratejileri benimsenerek kullanıcıların risk puanlarını dinamik olarak hesaplayan entegre bir paradigma önerilmektedir. Sistem, DNS sunucularının güvenilirliği, trafik türü, protokolün zayıflıkları ve işletim sisteminin zayıflıkları gibi birkaç faktörü dikkate alır. Bu parametrelere dayanarak, bir makine öğrenimi algoritması her kullanıcıya dinamik bir risk puanı atar ve bu puan, puana bağlı olarak bir güven düzeyine (kritik, yüksek, orta, düşük) dönüştürülür. Bu güven düzeyleri, gerçek zamanlı olarak değişen erişim izinleri için Öznitelik Tabanlı Erişim Kontrolü mekanizmalarına otomatik olarak aktarılır. Bir dizi simülasyon, risk temelli bu tür dinamik bir yaklaşımın sadece proaktif tehdit engellemeyi artırmakla kalmayıp, aynı zamanda operasyonel iş akışındaki kesintileri de en aza indirdiğini göstermektedir. Geleneksel periyodik veya statik stratejilerle karşılaştırıldığında, önerilen güvenlik barometresi, ağ erişimini yönetmeye yönelik gelişmiş, uyarlanabilir ve duyarlı bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The security and sustainability of both corporate and non-corporate networks represent critical challenges in the current cybersecurity landscape. To offer secure access control as well as minimize disruptions from cyber threats, this work proposes an integrated paradigm that dynamically computes user risk scores using passive network monitoring and Deep Packet Inspection (DPI). The system takes into consideration a few factors like the trustworthiness of DNS servers, type of traffic, weaknesses of protocol, and weaknesses of the operating system. Based on those parameters, a machine learning algorithm assigns each user a dynamic risk score, which is subsequently converted into a trust level (Critical, High, Medium, or Low). Those trust levels are automatically fed into Attribute-Based Access Control mechanisms for varying access permission at a real-time level. A series of simulations demonstrates that such a dynamic, risk-based approach not only enables increased proactive threat blocking but also minimizes disruptions of operational workflow. Compared with traditional periodic or static strategies, the proposed security barometer offers an enhanced, adaptive, and responsive approach to managing network access.