Nano şebekelerde farklı dönüştürücülerin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of different converters in nano grids
  1. Tez No: 1016777
  2. Yazar: BERKKAN DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DURUSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, stand-alone işletim koşulları altında çalışan PV tabanlı ve batarya destekli DC nano şebeke yapısında farklı DC–DC dönüştürücü topolojilerinin sistem davranışı benzetim ortamında incelenmiştir. Çalışmada, 96 V DC seviyesindeki PV kaynağından elde edilen enerjinin 400 V DC bara üzerinden yük beslemesinde kullanıldığı bir sistem modeli oluşturulmuştur. Karşılaştırmalı analiz kapsamında izolesiz Boost dönüştürücü ile izoleli Push-Pull ve faz kaydırmalı tam köprü (PSFB) dönüştürücü topolojileri aynı çalışma koşulları altında değerlendirilmiştir. Analizler, ışınım değişimleri altında DC bara gerilimi kararlılığı, dinamik tepki ve batarya güç desteği kriterleri üzerinden gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, dönüştürücü topolojisinin sistem performansı üzerinde belirleyici olduğunu göstermektedir. PSFB dönüştürücüde DC bara geriliminin daha kararlı tutulduğu ve sistemin daha hızlı toparlanma gösterdiği gözlemlenmiştir. Boost ve Push-Pull dönüştürücülerde ise gerilim sapmalarının daha belirgin olduğu belirlenmiştir. Batarya sisteminin güç dengesizliğini dengelediği, ancak kullanım seviyesinin topolojiye bağlı olarak değiştiği görülmüştür. Sonuç olarak, DC nano şebeke tasarımında dönüştürücü topolojisi seçiminin gerilim kararlılığı, dinamik performans ve batarya kullanımı açısından kritik olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of different DC–DC converter topologies on system behavior in a stand-alone, PV-based and battery-supported DC Nano grid are investigated through simulation studies. The system is modeled to supply a load from a common 400 V DC bus using energy generated from a 96 V DC photovoltaic source. Within the scope of the comparative analysis, a non-isolated Boost converter and isolated Push-Pull and phase-shifted full-bridge (PSFB) converter topologies are evaluated under identical operating conditions. The analyses are conducted based on DC bus voltage stability, dynamic response, and battery power support under varying irradiance conditions. The results indicate that the converter topology has a significant impact on system performance. The PSFB converter demonstrates superior DC bus voltage regulation and faster dynamic response, while the Boost and Push-Pull converters exhibit more pronounced voltage deviations. It is also observed that the battery system effectively compensates for power imbalances, although its utilization varies depending on the converter topology. In conclusion, the selection of DC–DC converter topology plays a critical role in DC nanogrid design, affecting voltage stability, dynamic performance, and battery utilization.