Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği kapsamında kurumsal sosyal sorumluluk uygulamaları: Erzurum örneği
Corporate social responsibility practices in Türkiye within the scope of occupational health and safety: The Erzurum example
- Tez No: 1016780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KÜÇÜKALİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Erzurum ilinde faaliyet gösteren 10 şirkette iş sağlığı ve güvenliği (İSG) kapsamında yürütülen kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) uygulamalarının mevcut durumunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada, İSG alanında gerçekleştirilen KSS faaliyetlerinin işletmelerdeki uygulanma düzeyi, gelişim seyri ve geleceğe yönelik potansiyeli sosyal politika ve çalışma ekonomisi perspektifinden değerlendirilmiştir. Araştırmanın saha çalışması kapsamında Erzurum ilinde faaliyet gösteren şirketlerde görev yapan 20 çalışan ile 2025 yılı içerisinde yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda, işletmelerde KSS anlayışının yalnızca yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesiyle sınırlı kalmadığı; aynı zamanda çalışanların iş sağlığı ve güvenliği bilgi düzeyinin artırılması, risk farkındalığının geliştirilmesi, çalışan eğitimlerinin desteklenmesi ve çalışanların karar alma süreçlerine katılımının teşvik edilmesi gibi unsurları da içerdiği tespit edilmiştir. Araştırma bulguları, işletmeler tarafından yürütülen İSG odaklı KSS faaliyetlerinin çalışanlar üzerinde olumlu etkiler oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Katılımcılar, söz konusu faaliyetlerin iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının etkinliğini artırdığını, çalışma ortamının güvenliğine katkı sunduğunu ve çalışan verimliliğini olumlu yönde etkilediğini ifade etmişlerdir. Bu bağlamda çalışma, kurumsal sosyal sorumluluk anlayışının iş sağlığı ve güvenliği politikalarıyla bütünleşmesinin hem çalışan refahı hem de işletmelerin sürdürülebilirliği açısından önemli bir işlev üstlendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the current state of corporate social responsibility (CSR) practices carried out within the scope of occupational health and safety (OHS) in 10 companies operating in Erzurum. In this context, the implementation level, developmental trajectory, and future potential of CSR activities related to occupational health and safety were evaluated from the perspective of social policy and labour economics. As part of the field research, semi-structured interviews were conducted in 2025 with 20 employees working in companies located in Erzurum. The findings indicate that the understanding of CSR within these enterprises is not limited solely to fulfilling legal obligations; rather, it also encompasses enhancing employees' occupational health and safety knowledge, increasing risk awareness, supporting employee training, and encouraging employee participation in decision-making processes. The results of the study reveal that OHS-oriented CSR activities implemented by companies generate positive outcomes for employees. Participants stated that these activities improve the effectiveness of occupational health and safety practices, contribute to the creation of safer working environments, and positively affect employee productivity. In this respect, the study demonstrates that the integration of corporate social responsibility with occupational health and safety policies plays a significant role in terms of both employee well-being and the sustainability of enterprises.