Türkiye'de politik riskin çokuluslu şirket yatırımları üzerindeki etkileri
The Effects of political risk at Turkey on the multinational companies invesments
  1. Tez No: 101680
  2. Yazar: ADEM ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FUNDA RANA ÖZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRKİYE'DE POLİTİK RİSKİN ÇOKULUSLU ŞİRKET YATIRIMLARI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Adem ÖZGÜL İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 2001 Danışman: Yrd.Doç. Dr. Funda Rana ÖZBEY Politik risk faktörleri, ülkenin sosyal yapısından, dış ülkelerle olan ilişkilerinden, tarihinden etkilenebileceği gibi, mevcut siyasi ortamdan, siyasi partiler uygulamalarından, ülke içindeki toplumsal gelişmelerden de etkilenmektedir. Ülkenin politik yapısı, yatırım kararında etkili olan ekonomik, sosyal, hukuki risklerden sadece biridir. Ancak bütün bu risk etmenleri birbirleri ile son derece yalandan ilişkilidir. Bu çalışmada, uluslararası yatırım karan verilirken, politik unsurların dikkate alınması gerektiği vurgulanmıştır. Bütün bu unsurlar, Türkiye örneği çerçevesinde ele alınarak incelenmeye çalışılmıştır. Uluslararası şirketler, uluslararasılaşma yollarım kendi şartlan içinde değerlendirirken, yatırım yapacağı ülkeyi ve o ülke pazanm ayn ayn değerlendirerek karar verirler. Kararın verilmesinden sonra gerçekleşen yatmmlar, yatırımın gerçekleştiği ülke için“yabancı sermaye”dir. Bu nedenle söz konusu çalışmada, yukanda bahsedilen unsurların yam sıra Türkiye'nin politik riskinin değerlendirilmesinde, Türkiye'ye yapılan çokuluslu şirket yatınmlan, bir veri olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Political risk faktors are affected by the social structure of the country, foreign affairs, history and current situation. Political structure of the country is one of the risks effecting the investment decision with other economic, social and legal risks, which are related with the others. In this study, it is emphasized that necessity of the political functions when the international investment decision is considered. All these factors has been examined in this study. International companies consider their investment decision by evaluating the foreign market and foreign country. After the investment decision is considered, the investment are accepted as a foreign capital; for this reason, foreign investments held in Turkey have been appreciated as a data in order to evaluate the politic risk of Turkey.