Örgütsel çatışmada bireysel farklılıkların önemi ve hava trafik kontrolörleri ile pilotlar üzerinde buna ilişkin bir uygulama çalışması
Importance of indivudual differences in organizational conflict and its implementation on air traffic controllers and pilots
- Tez No: 101681
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇİĞDEM KIREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ÖRGÜTSEL ÇATIŞMADA BİREYSEL FARKLILIKLARIN ÖNEMİ VE HAVA TRAFİK KONTROLÖRLERİ İLE PİLOTLAR ÜZERİNDE BUNA İLİŞKİN BİR UYGULAMA ÇALIŞMASI Selmin AKBAŞ Sivil Havacılık Yönetimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstititüsü, Ağustos 2001 Danışman: Yrd.üoç.Dr. Çiğdem KIREL Çatışma, örgütlerin verimli bir şekilde işlerini yûrütebilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Dolayısıyla çatışmaya yol açan nedenlerin ortaya çıkarılması gerekmektedir. Ancak çatışmaların kaynağı oldukça çok çeşitlilik göstermektedir. Bu kaynaklardan bir tanesi de; yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim, bireye bağlı olan kişilerin sayısı, çalışma süresi, yetenekler ve kişilik gibi bireysel farklılık yaratan değişkenlerin sebep olduğu çatışmalardır. Birinci bölümde, çatışma kavramı, çatışma türleri ve çatışmanın nedenleri, çatışmamn örgütler için faydalı ve zararlı yönleri anlatılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, bireysel farklılık kavramı, bireysel farklılık yaratan değişkenler üzerinde durulmuş ve bu değişkenlerin örgütlerde çalışan bireylerin davranışlarına olan olumsuz etkileri incelenerek çatışma ile ilişkilendirilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, çatışmaların sonuçları ve çatışma yönetimi gereksinimi ile çatışma yönetimi konularına girilerek, çatışma kaynağı olarak kabul edilen bireysel farklılık yaratan değişkenlerin neden olabileceği çatışmaların yönetiminin neden önemli olduğu anlatılmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde, örgütsel çatışmada bireysel farklılıkların nasıl bir rol oynadığının belirlenmesi amacıyla hava trafik kontrolörleri ve pilotlar üzerinde yapılan bir anket çalışmasının analizi yer almaktadır. Sonuç ve öneriler kısmında ise bireysel farklılık yaratan değişkenlerin genellikle çatışmalara kaynak oluşturduğu sonucuna varılarak, başta problem çözme yaklaşımı kullanılarak, birkaç çözüm önerisi getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
uı ABSTRACT IMPORTANCE OF INDIVIDUAL DIFFERENCES IN ORGANIZATIONAL CONFLICT AND IT'S IMPLEMENTATION ON Am TRAFFIC CONTROLLERS AND PILOTS Conflict plays an important role in carrying out productivity in organizations. Therefore, it is required to find out reasons causing organizational conflict. However, there are so many different sources of conflict. One of them is due to the factors creating individual differences like age, gender, marital status, education, number of dependents, tenure, abilities and personality. The first chapter of this study introduces the definition of conflict, its types and causes, as well as, positive and negative impacts for organizations. The second chapter emphasizes the concept of individual difference and factors creating individual difference. Negative effects of these factors on individual's behaviors in organizations are also analized and they are attempted to relate with conflict. In the third chapter, outcomes of conflict and nesessity of conflict management are pointed out and the importance of the conflict management in solution of conflicts based on individual differences is discussed. The fourth chapter analizes the importance of individual differences in organizational conflict on air traffic controllers and pilots. The conclusion shows that factors creating an individual difference lead to conflict and possible solutions are proposed using problem solution aproach.