Siyasi coğrafya açısından Türkiye-Irak sınırı
Boundary of Turkey- Iraq interms of political geography
- Tez No: 1016809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Coğrafyası ve Jeopolitiği Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'nin güneydoğudaki komşusu olan Irak Devleti ile arasındaki sınırın değerlendirildiği bu çalışmada, Türkiye–Irak sınırının fiziki ve beşerî coğrafya özellikleri siyasi coğrafya perspektifiyle incelenmiştir. Türkiye–Irak sınırı; Türkiye, Irak ve o dönemde Irak üzerinde mandater devlet konumunda bulunan İngiltere arasında 5 Haziran 1926 tarihinde imzalanan Ankara Antlaşması ile belirlenmiştir. Türkiye ile Irak arasındaki sınır hattı genel olarak batı–doğu doğrultusunda uzanmaktadır. Sınırın batı kesimi daha çok akarsuların şekillendirdiği bir yapı gösterirken, doğuya doğru gidildikçe sınır hattı oldukça sarp ve parçalı bir topoğrafya içerisinde devam etmektedir. Bu nedenle sınır hattı düzenli bir karakter göstermemekte; bazı kesimlerde dağların zirve, sırt ve yamaçlarını takip ederken, bazı kesimlerde ise akarsu vadileri, talveg hatları ve kaynak sahaları boyunca uzanmaktadır. 1926 yılından itibaren yürürlükte bulunan Türkiye–Irak sınırı, fiziki coğrafya şartlarının etkisiyle başta sınır güvenliği ve sınır kontrolü olmak üzere çeşitli problemlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Özellikle dağlık ve parçalı topoğrafya, sınır hattının denetlenmesini güçleştirmiş; buna bağlı olarak kaçakçılık, düzensiz geçişler ve güvenlik problemleri gibi çeşitli sorun alanları ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada Türkiye–Irak sınırının oluşum süreci, fiziki ve beşerî coğrafya özellikleri ile sınır boyunca yaşanan başlıca problemler siyasi coğrafya yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which examines the border between Türkiye and its southeastern neighbor Iraq, the physical and human geographical characteristics of the Türkiye–Iraq border were analyzed from the perspective of political geography. The Türkiye–Iraq border was determined by the Ankara Agreement signed on 5 June 1926 between Türkiye, Iraq, and the United Kingdom, which was the mandatory power over Iraq at that time. The border line between Türkiye and Iraq generally extends in a west–east direction. While the western part of the border is mainly shaped by river systems, the eastern section continues through a highly rugged and fragmented topography. For this reason, the border line does not display a regular character; in some sections it follows mountain peaks, ridges, and slopes, while in other sections it extends along river valleys, thalweg lines, and spring areas. The Türkiye–Iraq border, which has remained in force since 1926, has led to various problems primarily related to border security and border control due to the challenging physical geographical conditions. In particular, the mountainous and fragmented topography has made the supervision of the border difficult, resulting in several issues such as smuggling, irregular crossings, and security problems. In this study, the formation process of the Türkiye–Iraq border, its physical and human geographical characteristics, and the major problems experienced along the border were evaluated within the framework of a political geography approach.