OCCİPİTO-SPİN VE PUBİK AÇININ DOĞUM ŞEKLİ,MATERNAL VE FETAL KOMPLİKASYONLARA ETKİSİ
The Effect of Occiput–Spine and Pubic Arch Angles on Mode of Delivery and Maternal and Fetal Complications
  1. Tez No: 1016864
  2. Yazar: BEYZA GÜZELKARA ERGENE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JULE ERİÇ HORASANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, doğum eyleminin aktif fazında intrapartum ultrasonografi ile ölçülen occipito-spin açısı ve pubik açı değerlerinin doğum şekliyle olan ilişkisini belirlemek ve bu açıların maternal-fetal komplikasyonlara etkisini değerlendirmektir. Elde edilen veriler doğrultusunda, doğumun daha objektif kriterlerle yönetilmesine ve gereksiz sezaryen oranlarının azaltılmasına katkı sunulması hedeflenmiştir. Materyal ve Metot: Bu çalışma Eylül 2023- Mart 2026 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Travaya başvuran doğum eylemine giren hastalarda yapılmıştır. Hastalar aktif doğum sürecine geçtikten sonra intrapartum ultrasonografi yapılarak occipito-spin ve pubik açı ölçümleri alınıp kaydedilmiştir. Doğum ilerleyişi, gelişen komplikasyonlar ve sonuç olarak doğum şekilleri kayıt altına alınmış ve dosya verileri de kullanılarak istatistiki çalışma gerçekleştirilmiştir. Ölçümlerden önce hastalardan bilgilendirilmiş onam formu alınmıştır. Bulgular: Bu çalışmada, doğum şekli (NSVD vs C/S) ile maternal ve fetal faktörler arasındaki ilişki istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular aşağıda özetlenmiştir; BMI'ye göre doğum şekli: NSVD grubunun ortalama BMI değeri 28.53 iken, CS grubunda bu değer 30.97 bulunmuştur. İki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p = 0.001). Bu durum, artan BMI ile sezaryen oranının arttığını göstermektedir. Gravida'ya göre dağılım: Gravida değerine bakılarak NSVD grubunda ortalama %57.1 i multipar iken, CS grubunda ise %67.7 primipar izlenmiştir. Bu bulgu, vajinal doğum sayısı arttıkça sonraki gebeliklerde normal vajinal doğumun oranında da artış olabileceğini düşündürmektedir. Occipito-spin Açı(OCA): NSVD grubunda ortalama OCA 128.7 derece, CS grubunda ise 118.3 derece olarak hesaplanmıştır (p = 0.00). OCA değerinin yüksek olması, vajinal doğum oranını artıran önemli bir parametre olarak öne çıkmaktadır. Pubik Açı (PUBIC): NSVD grubunda pubik açı ortalaması 118.51, CS grubunda ise 109 bulunmuştur. Bu fark da istatistiksel olarak anlamlıdır (p = 0.001). Pubik açının genişliği doğum kanalının uygunluğunun bir göstergesi olarak değerlendirilmiş ve normal vajinal doğum ile ilişkilendirilmiştir. OCA ve PUBIC Açısı Birlikte: Hem OCA ≥125 hem PUBIC ≥115 olan grup değerlendirildiğinde, vajinal doğum oranı oldukça yüksek çıkmıştır. Buna karşın, her iki açı da bu değerlerin altında olan grupta sezaryen oranı artmıştır. Bu durum, iki açının birlikte değerlendirilmesinin prediktif değerini artırdığını göstermektedir. 6 İntrapartum ultrasonografinin maternal ve fetal sonuçları göz önüne alındığında, doğumun ilerleyişini tahmin etme, buna göre gerekli önlemleri alma ve müdahalelere hazırlıklı olma anlamında faydası olmuştur. Doğum süreçleri acilleşmeden, hem annenin hem de bebeğin sağlığı gözetilerek yönetilmiştir. Sonuç: Bu çalışmada, doğum eyleminin aktif fazında yapılan intrapartum ultrasonografik değerlendirme ile elde edilen occipito-spin açısı (OCA) ve pubik açı ölçümlerinin, doğum şekli ve olası maternal-fetal komplikasyonlarla olan ilişkisi analiz edilmiştir. Bulgular, özellikle OCA ve pubik açı değerlerinin belirli sınırların üzerinde olduğu olgularda normal spontan vajinal doğum (NSVD) oranlarının belirgin biçimde yüksek olduğunu göstermektedir. İstatistiksel analizler sonucunda, OCA ≥ 125.5° olan gebelerin %82.6'sının vajinal doğumla doğurduğu, buna karşılık OCA < 126° olan grupta bu oranın %43.8'e düştüğü gözlenmiştir. Benzer şekilde, pubik açısı ≥ 115.5° olan gebelerin %81.4'ü vajinal doğum yaparken, daha dar pubik açıya sahip olan grupta vajinal doğum oranı %50'ye gerilemiştir. Bu sonuçlar, geniş açılı pelvis yapısının doğum kanalının fizyolojik uygunluğunu artırdığını düşündürmektedir. Ek olarak, BMI değeri arttıkça sezaryen oranlarında artış gözlenmiş; özellikle ≥30 BMI olan grupta sezaryen doğumların oranı %55'in üzerine çıkmıştır. Ayrıca, epidural anestezi uygulanmayan hastalarda vajinal doğum oranlarının daha yüksek olduğu, fetal baş pozisyonunun ise doğum şekli üzerinde belirgin bir etkisi olduğu anlaşılmıştır. Sonuç olarak, intrapartum dönemde yapılan OCA ve pubik açı ölçümleri, doğum şekli öngörüsünde kullanılabilecek önemli parametrelerdir. Bu ölçümler, hem sezaryen endikasyonlarının daha doğru belirlenmesine yardımcı olabilir hem de doğum eyleminin yönetiminde daha objektif karar destek mekanizmalarının geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the relationship between occipito-spinous angle (OCA) and pubic angle—measured via intrapartum ultrasonography during the active phase of labor—and the mode of delivery, as well as to evaluate the impact of these angles on maternal and fetal complications. Based on the findings, this study aims to contribute to a more objective management of labor and to reduce unnecessary cesarean section rates. Material and Method: This study was conducted between September 2023 and March 2026 at Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, among patients admitted for active labor. Once patients progressed into active labor, intrapartum ultrasonographic measurements of the occipito-spinous angle (OCA) and pubic angle were performed and recorded. The course of labor, any developing complications, and the final mode of delivery were documented and compared. Informed consent was obtained from all participants prior to data collection. Considering maternal and fetal outcomes, intrapartum ultrasonography has proven beneficial in predicting the progression of labor, enabling timely precautions, and ensuring preparedness for necessary interventions. Labor processes were managed proactively, before becoming emergent, with careful consideration of both maternal and fetal well-being. Results: In this study, the relationship between delivery mode (NSVD vs. C/S) and various maternal and fetal factors was statistically analyzed. The key findings are summarized below; Mode of Delivery by BMI: The mean BMI in the NSVD group was 28.53, whereas it was 30.97 in the CS group. This difference was statistically significant (p = 0.001), indicating a higher cesarean rate with increasing BMI. Distribution by Gravida: The average multigravida value was %57.1 in the NSVD group and primigravida %67.6 in the CS group. The difference was statistically significant, suggesting that a higher number of pregnancies may be associated with an increased cesarean rate. Occipito-spinous Angle (OCA) The mean OCA was 128.7 in the NSVD group and 118.3 in the CS group (p =0.000). A higher OCA was identified as a strong predictive parameter for vaginal delivery. Pubic Angle: The average pubic angle was 118,51 in the NSVD group and 109 in the CS group, which was statistically significant (p = 0.001). A wider pubic angle was considered a marker of favorable pelvic structure for vaginal delivery. Combined Evaluation of OCA and Pubic Angle: In the group where both OCA ≥ 8 125° and Pubic angle ≥ 115°, the vaginal delivery rate was remarkably high (83.3%). Conversely, in the group where both angles were below these thresholds, the cesarean rate increased significantly. This highlights the enhanced predictive value when both angles are assessed together. Conclusion In this study, the relationship between occipito-spinous angle (OCA) and pubic angle—measured via intrapartum ultrasonography during the active phase of labor—and the mode of delivery as well as maternal and fetal complications was investigated. The findings revealed that when OCA and pubic angle values exceeded specific threshold levels, the rate of normal spontaneous vaginal delivery (NSVD) increased significantly. Statistical analyses showed that 82.6% of the women with an OCA ≥ 125.5° delivered vaginally, while only 43.8% of those with an OCA < 125.5° had vaginal births. Similarly, 81.4% of those with a pubic angle ≥ 115.5° underwent vaginal delivery, whereas the rate dropped to 50% among women with narrower pubic angles. These results suggest that a wider pelvic angle facilitates the physiological suitability of the birth canal. Additionally, the rate of cesarean section increased with higher BMI values; in women with a BMI ≥ 30, the C/S rate exceeded 55%. Vaginal delivery was also more frequent among patients without epidural anesthesia, and the fetal head position was found to have a considerable effect on the delivery outcome. In conclusion, measuring OCA and pubic angle during labor provides valuable predictive information regarding the mode of delivery. These measurements may help improve the accuracy of cesarean section indications and support a more objective and evidence-based approach to labor management.