Konjenital kalp hastalıklarının büyüme-gelişme üzerine etkisi ile çocuk ve ailedeki psikososyal etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 32980
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VELİYE YURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalışma konjenital kalp hastalığının çocuklarda büyüme ve geliş me üzerine etkileri ile çocuklar ve ebeveynlerinin psikososyal yönden et kilenip etkilenmediklerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma konjenital kalp hastalığı nedeniyle açık ya da kapalı kalp ameliyatına alınan 27 ' si asiyanotik, 20 ' si siyanotik olmak üzere toplam 47 hasta ve hasta yakınları üzerinde yapılmıştır. Somatik büyümenin değer lendirilmesi için oksipito-frontal baş çevresi, boy ve kilo ölçümü yapıl dı. Gelişmedeki muhtemel gecikmeyi saptamak amacıyla Denver gelişimsel tarama testi (DGTT) uygulandı. Konjenital kalp hastalığının çocuklar üze rindeki psikososyal etkilerini belirleyebilmek -amacıyla çocuklar için dep resyon ölçeği (CDI); çocukların ebeveynleri için ise çocuklar için depres yon ölçeği ebeveyn formu, Hacettepe ruhsal uyum ölçeği ve Beck depresyon ölçeği uygulandı. Denek sayısının yeterli olmamasına rağmen elde edilen değerlere ba kıldığında konjenital kalp hastası çocuklarda boy ve ağırlık değerleri beklenen değerlerin altındadır. Siyanotik kalp hastalığı özellikle 2-18 yaş grubundaki erkek çocukları kız çocuklarına oranla hem boy hem de ağır lık yönünden bariz ölçüde olumsuz yönde etkilemektedir. Serimizde boy'un kiloya oranla daha fazla etkilendiği tesbit edilmiştir. DGTT1 den kalma ihtimali boy ve kilonun % 50 percentil değerinin, baş çevresinin ise % 2 percentil in altında olması durumunda bariz oranda artmaktadır. Siyanotik konjenital kalp hastası çocukların asiyanotik 48olanlara oranla gelişmelerinin daha geri olduğu saptanmıştır. Siyanoz mev cudiyeti, hastanede yatış sayısının artması çocukların mental ve motor gelişimlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Siyanotik grupta sayısal olarak depresyon görülme oranı bir miktar daha fazladır. Ancak, siyanotik ve asiyanotik gruplar arasında gerek ço cuklar gerekse ebeveynler açısından depresyon görülme sıklığı, ruhsal uyum suzluk farkı tesbit edilememiştir. Konjenital kalp hastalığı olan çocukların hemşirelik bakımı planla nırken çocuğun büyüme ve gelişme düzeyi belirlenmeli, çocuğun uyumu araş tırılmalı, çocuk ve ebeveynlerde görülmesi muhtemel depresyona karşı duyar lı olmalıdır. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present study was undertaken to evaluate disturbances in growth and development of children with congenital heart disease, and to search for psycho-social side effects on children and their parents. The study was done on 27 acyanotic and 20 cyanotic children under going open or close heart surgery and their parents. To evaluate physical growth occipito-frontal head circumference, height and weight were measured. To detect probable developmental retardation the Denver developmental screening test was used. Children depression inventory was adopted for children and children depression inventory parents form, Hacettepe psychological adjustment inventory, and Beck's depression inventory were used their parents to'evaluate the impact of congenital heart diseas.es. Retardation in height and weight was noted in almost all children with congenital cardiac disease but was more pronounced in cyanotic group and in the age group of 2-18 years in males compared to females. Height is affected more than weight in this series. There is a very high correlation between the physical and developmental growth retardation. The incidence of depression in the cyanotic group was more than the other, but there was no significant difference between these groups and their parents. In planning nursing care for children with congenital cardiac disease physical and developmental growth should be assesed while child adjustment is measured. Nursing staff should be alert for a probable depression in children and their parents. 50