Ultrasonografide baş çevresi fetal gelişimin değerlendirilmesinde baş çapından daha üstün bir parametredir
- Tez No: 9030
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN KÖKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi radyodiasnostik Ana Bilim Dalı Ultrasonografi ünitesinde temmuz 1988-mart 1989 tarihleri arasında 16-40 haftalar arasındaki 554 tek ve normal gebelikte fetal biparletal çap ve baş çevreleri ölçüldü. Baş çevresi biparietal çap ve oksipitofrontal çap ile daire formülünden yararlanarak hesaplandı. Biperietal çap ve baş çevresinin gestasyon yaşı ile uygunlukları araştırmada kriter olarak annenin son adet tarihi kullanıldı.Biperietal çap ile gestasyon yaşı arasındaki korelayon katsayısı %98.7 olarak hesaplanırken baş çevresi ile gestasyon yaşı arasındaki korelasyın katsayısı % 99.7 olarak bulundu. Nedenleri tartışıldı ve gestasyon yaşının belirlenmesinde parametre olarak baş çevresinin biperiatal çapın yerini alması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We measured bi parietal diamater arid head circumference in 554 normal and sin-aleton 1G-49 weeks pre-a nancy between July 1388-March 1389 in Gazi University Medical School U 1 1 rasonoa ra Phy De pa rtmen t » Head c i rcum f e rence i s ca 1 cu, 1 a ted by means of the circle formula where two diameters were bi Parietal diameter and occiPito frontal diameter,, Gestational a -s e of the fetus is calculated from mother'' s mens t rue 1 history and relation between aestational a -a e and b i Parietal diameter and also head ci reumference is calculated separately o The corelation coefficient between the aes-tational a -a e avid b i Parietal diameter was % 38=7 where it was "« 39»? for head circumference »Possible reasons for this find ins are- discussed and it is concluded that head circumference is a more accurate index of the setational a^e and in consequence h e a d c i r c u m f e r e n c ?? s h o u 1 d r e p 1 a c e b i p a r i e t a 1 di a m e t e r i n obste t r i c scann i na »