Yön bağımlı formasyonlarda indüksiyon loglarından kesirli türevler ve yapay sinir ağları ile tabaka parametrelerinin kestirimi
Estimation of formation parameters using fractional derivatives and artificial neural networks in anisotropic media
  1. Tez No: 1016872
  2. Yazar: DELYA OCHIROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN PEKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yön bağımlı (anizotropik) yeraltı formasyonlarında indüksiyon kuyu logu verilerinden tabaka sınırlarının ve özdirenç değerlerinin doğru bir şekilde kestirilmesini amaçlamaktadır. Elektriksel anizotropinin etkisi, kuyu loglarının yorumlanmasını zorlaştırmakta ve rezervuar karakterizasyonunda önemli hatalara yol açabilmektedir. Bu sorunu aşmak için çalışmada klasik türev yöntemlerine ek olarak kesirli türev teknikleri de kullanılarak tabaka sınırlarının daha hassas bir şekilde belirlenmesi hedeflenmiştir. Düşey ve yatay manyetik alan bileşenlerinin sanal kısımlarından görünür özdirençler hesaplanmış, ardından Newton iteratif yöntemi ile bu değerler iyileştirilmiştir. Elde edilen bu değerler, yapay sinir ağları (YSA) ve genelleştirilmiş regresyon sinir ağları (GRNN) ile araştırılmıştır. Ayrıca, Levenberg-Marquardt, Bayesian Regularization, Scaled Conjugate Gradient, Resilient Backpropagation ve GRNN gibi farklı eğitim algoritmalarının performansları karşılaştırılmıştır. Yöntem homojen, iki, üç tabakalı sentetik modeller üzerinde test edilmiş, ardından Oklahoma çok katmanlı benchmark ve Florida sahil kenarlarında kuyuda ölçülen arazi verilerine uygulanmıştır. Bu bütünleşik yaklaşım, yeraltı formasyonlarının daha doğru modellenmesini sağlamakta ve petrol rezervuar değerlendirmelerinde kullanılan porozite ve suya doygunluk gibi parametrelerin güvenilir şekilde kestirim edilmesine katkı sunmaktadır. Sonuçlar, Newton yönteminin makine öğrenimiyle birleştirilmesinin, anizotropik ortamlarda özdirenç kestirimini ve sınır tespitini önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to accurately estimate layer boundaries and resistivity values from induction well log data in directionally dependent (anisotropic) subsurface formations. Electrical anisotropy complicates the interpretation of well logs and can lead to significant errors in reservoir characterization. To address this, the study employs both classical and fractional derivative methods to enhance the precision of boundary detection. Apparent resistivities are initially calculated using the imaginary components of vertical and horizontal magnetic fields. These values are then refined through Newton's iterative method to approximate true resistivities. Subsequently, artificial neural networks (ANN) and generalized regression neural networks (GRNN) are trained using synthetic datasets to predict resistivity values. The performance of various training algorithms—Levenberg-Marquardt, Bayesian Regularization, Scaled Conjugate Gradient, Resilient Backpropogation and GRNN—is systematically compared. The methodology has been validated on homogeneous, two-, and three-layer synthetic models and has been extended to complex multi-layer benchmark models, including the Oklahoma and a data set measured in wells along the coastline of Florida. This integrated approach enables more accurate modelling of subsurface formations and supports reliable estimation of porosity and water saturation—key parameters in petroleum reservoir evaluation. The results demonstrate that combining Newton's method with machine learning significantly improves resistivity estimation and boundary detection in anisotropic environments.