Yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) yöntemi kullanılarak alüminyum nitrit (AlN) yüzeyine nano boyutta metil 2-fenil-2-(piperidin-2-il)asetat (metilfenidat) bileşiğinin ilaç adsorpsiyonu üzerine hesaplamalı bir çalışma
A calculatory study on drug adsorpsion of nano-sizedmethyl 2-phenyl-2-(piperidin-2-yl)acetate(methylphenidate) compound on aluminium nitrite (AlN)surface using density functional theory (DFT)
- Tez No: 1016873
- Danışmanlar: PROF. DR. ESVET AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Metil 2-fenil-2-(piperidin-2-il) asetat, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile narkolepsi gibi çeşitli nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde tercih edilen bir psikostimülanttır. İlacın merkezi sinir sistemi üzerindeki etkisi, özellikle dopamin ve norepinefrin düzeylerini artırmasından kaynaklanır. Oral olarak uygulandığında biyoyararlanımı %11 ile %52 arasında değişmekte olup; anlık salım formlarında yaklaşık 2–4 saat, kontrollü salım türlerinde 3–8 saat ve uzun etkili preparatlarda ise 8–12 saatlik bir etki süresi görülür. Bu bileşiğin yarı ömrü kişisel farklılıklara bağlı olarak genellikle 2–3 saat arasında değişmektedir. Bu çalışma kapsamında, yapısında eşleşmemiş elektron çiftleri, π-elektronları ve N ile O atomlarını içeren fonksiyonel gruplar barındıran piperidin türevi metil 2-fenil-2-(piperidin-2-il) asetatın elektronik özellikleri kuantum kimyasal yöntemlerle incelenmiştir. HOMO-LUMO enerjileri, enerji aralığı (ΔE), dipol momenti (μ) ve moleküler yüzeyin nicel özellikleri hesaplanmıştır. Ayrıca 2-fenil-2-(piperidin-2-il) asetat ile AlN yüzeyi arasındaki etkileşim değerlendirilmiş; kompleks yapılar için adsorpsiyon enerjileri ve bağ uzunlukları analiz edilerek bu bileşiğin AlN yüzeyine adsorbe olma karakteristikleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Methyl 2-phenyl-2-(piperidin-2-yl) acetate is a psychostimulant preferred for the treatment of various neurological disorders such as attention deficit hyperactivity disorder and narcolepsy. The drug's effect on the central nervous system stems primarily from its ability to increase dopamine and norepinephrine levels. When administered orally, its bioavailability ranges from 11% to 52%; immediate-release formulations have an effect duration of approximately 2–4 hours, controlled-release types 3–8 hours, and long-acting preparations 8–12 hours. The half-life of this compound generally varies between 2–3 hours, depending on individual differences. Within the scope of this study, the electronic properties of methyl 2-phenyl-2-(piperidin-2-yl) acetate, a piperidine derivative containing unpaired electron pairs, π-electrons, and functional groups containing N and O atoms, were investigated using quantum chemical methods. HOMO-LUMO energies, energy gap (ΔE), dipole moment (μ), and quantitative properties of the molecular surface were calculated. Furthermore, the interaction between 2-phenyl-2-(piperidin-2-yl) acetate and the AlN surface was evaluated; adsorption energies and bond lengths for complex structures were analysed, revealing the adsorption characteristics of this compound on the AlN surface.