Sonlu elemanlar yöntemini kullanarak HDPE şişe üretiminde parizon kontrolü ve ağırlık optimizasyonu ile enerji ve çevre analizi
Energy and environmental analysis with parison control and weight optimization in HDPE bottle production using the finite element method
- Tez No: 1016871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN CİMŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, deterjan ve yumuşatıcı üretimi için üretilen 1440 mL HDPE (High Density PolyEthylene) şişenin ağırlığını, tepe yükü ve düşme testi değerlendirmeleri ile PolyFlow simülasyon analizlerini birleştirerek optimize etmeyi amaçlamaktadır. HDPE şişelerinin ağırlık azaltımına uygun kritik bölgeler belirlenmiş ve optimize edilmiştir. Simülasyon ortamında doğrulanan optimizasyon sonuçları, tepe yükü performansından ödün vermeden ve düşme testlerinde hasarı artırmadan şişe ağırlığında %2'lik bir azalma sağlandığını ortaya koymuştur. Yıllık olarak yüksek adetli şişe üretimi yapıldığı göz önüne alındığında PolyFlow yazılımı kullanılarak yapılan optimizasyon hesabıyla yüksek miktarda HDPE tasarrufu sağlanacağı ortaya koyulmuştur. Malzeme tasarrufunun karbon emisyonlarını azaltırken, ekstrüzyon süresi, enerji verimliliği, üretim hızı ve genel şişirme kalıplama sürecinin etkinliğini artırması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to optimize the weight of a 1440 mL HDPE (High-Density Polyethylene) bottle designed for detergent and fabric softener production by integrating top load and drop test evaluations with PolyFlow simulation analyses. Critical regions suitable for weight reduction in HDPE bottles were identified and optimized. The optimization results, validated in the simulation environment, revealed a 2% reduction in bottle weight without compromising top load performance or increasing damage in drop tests. Considering the high-volume annual bottle production, the optimization calculation performed using PolyFlow software is expected to result in a savings of 20 tons of HDPE. In addition to reducing material consumption and carbon emissions, this optimization is anticipated to enhance extrusion time, energy efficiency, production speed, and the overall effectiveness of the blow molding process.