Mevsimsel zaman serilerinin çözümlenmesinde kukla değişkenler ve trigonometrik fonksiyon kullanımı ve bir uygulama
The Use of dummy variables and trigonometric functions in the analysis of seasonal time periods and a preliminary study
- Tez No: 101689
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ MEVSİMSEL ZAMAN SERİLERİNİN ÇÖZÜMLENMESİNDE KUKLA DEĞİŞKENLER VE TRİGONOMETRİK FONKSİYON KULLANIMI VE BİR UYGULAMA Hüseyin Reha AKGÜN Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2001 Danışman: Prof. Dr. Ahmet ÖZMEN Bu çalışmada, 1992-2001 yılları arasında Türkiye'deki turizm gelirlerine ait veriler derlenerek, mevsimsel dalgalanma gösteren zaman serilerinin çözümlenmesinde kukla değişken ve trigonometrik fonksiyon teknikleri uygulanmaya çalışılmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde, zaman serisi özellikleri ve zaman serilerine ilişkin sınıflandırmalara yer verilmiştir. Ayrıca zaman serisi çözümlemesi ve çözümlemede kullanılan istatistiksel tekniklere ilişkin kuramsak bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde, mevsimsel zaman serisi ve çözümlemesinde kukla değişkenler ve trigonometrik fonksiyon kullanımına ilişkin kuramsal açıklamalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Türkiye'ye turizm geliri zaman serileri ele alınarak, mevsimsel dalgalanma gösteren zaman serilerinin çözümlenmesinde kukla değişken ve trigonometrik fonksiyon modelleri denenerek öngörü yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT THE USE OF DUMMY VARIABLES AND TRIGONOMETRIC FUNCTIONS IN THE ANALYSIS OF SEASONAL TIME PERIODS AND A PRELIMINARY STUDY Data on the number of tourists who came to Turkey in different months in the years 1992-2001 and on tourism income have been collected and dummy variables and trigonometric function techniques have been applied in the analysis of time periods showing seasonal fluctuations. This study consists of three chapters. In chapter one, time serial concepts, methods of analysis and statistical instruments used in the analysis have been dealt with. In chapter two, explanations about the fluctuations of seasonal time series, and the theoretical explanations on the use of dummy variables and trigonometric functions have been studied. In chapter three, the trigonometric functional models used in the analysis of seasonal fluctuating time series have been studied individually and compared.