Beden eğitimi öğretmenlerinde dijital yorgunluk ve yaşam doyumu ilişkisi
The relationship between digital fatigue and life satisfaction in physical education teachers
  1. Tez No: 1016929
  2. Yazar: HÜSEYİN AKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı; beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin dijital yorgunluk ve yaşam doyumu ilişkisini bazı değişkenler ile inceleyerek aralarındaki ilişkiyi bilimsel verilerle ortaya çıkarmaktır. Tarama yönteminin kullanıldığı araştırmanın çalışma grubunu, 2025-2026 Eğitim-Öğretim yılında Bitlis ilinde eğitim veren 156'sı kadın 164'ü erkek olmak üzere toplam 320 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma yaşları 20 yaş ve üzeri öğretmenlerden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Dijital Yorgunluk Ölçeği-DYÖ”ve“Yaşam Doyumu Ölçeği-YDÖ”kullanılmıştır. Verilerin istatistiki analizinde betimsel istatistikler, t-testi, tek yönlü varyans analizi, çoklu karşılaştırma ve korelasyon testleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin DYÖ ve YDÖ puanları ortalamanın altındadır. Cinsiyet değişkenine göre DYÖ puanlarında anlamlı bir farklılık oluşmuşken, YDÖ herhangi bir farklılaşma olmamıştır. Yaş değişkeninde ise DYÖ' nün dijital bağlılık ve psikosomatik sorunlar alt boyutlarında ve YDÖ puanlarında anlamlı bir farklılık gözlemlenmiştir. Medeni durum değişkeninde ise DYÖ' nün dijital bağlılık, fiziksel ve zihinsel sorunlar ve çevrimiçi kalma baskısı alt boyutlarında anlamlı farklılaşma varken, psikosomatik sorunlar ve YDÖ puanlarında anlamlı bir farklılık meydana gelmemiştir. Düzenli fiziksel aktivite yapma durumu değişkeninde sadece DYÖ' nün psikosomatik sorunlar alt boyutunda ve YDÖ puanlarında farklılık olduğu saptanmıştır. Araştırma bulgularına göre sosyal medya kullanım süresi ve günlük akıllı telefon kullanım süresi, DYÖ' nün dijital bağlılık ile fiziksel ve zihinsel sorunlar boyutlarında ve YDÖ puanlarında anlamlı düzeyde farklılaşmaya neden olmuştur. Sosyal medya kullanımı ve mobil oyun oynama değişkenleri açısından değerlendirildiğinde, DYÖ' nün dijital bağlılık, çevrimiçi kalma baskısı ile fiziksel ve zihinsel sorunlar alt boyutlarında anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Bununla birlikte, mobil oyun oynama değişkeninin YDÖ puanları üzerinde de anlamlı düzeyde farklılık olduğu saptanmıştır. DYÖ' nün tüm alt boyutları ile yaşam doyumu arasında negatif yönlü ve anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Dijital yorgunluk düzeyi arttıkça yaşam doyumunun azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between digital fatigue and life satisfaction among physical education and sports teachers, using certain variables, and to reveal the relationship between them with scientific data. The study, which used a survey method, included a total of 320 physical education and sports teachers (156 women and 164 men) working in Bitlis province during the 2025-2026 academic year. The study group consisted of teachers aged 20 and over. The data collection tools used in the research were a“Personal Information Form,”the“Digital Fatigue Scale (DFS),”and the "Life Satisfaction Scale (LSS). Descriptive statistics, t-tests, one-way analysis of variance, multiple comparisons, and correlation tests were used in the statistical analysis of the data. The DFS and LSS scores of the participating teachers were below the average. While a significant difference was found in DFS scores according to the gender variable, there was no difference in LSS scores. In terms of age, a significant difference was observed in the digital addiction and psychosomatic problems sub-dimensions of the Digital Addiction Questionnaire (DAQ) and in the Digital Addiction Questionnaire (DAQ) scores. Regarding the marital status variable, while significant differences were found in the digital dependence, physical and mental problems, and online pressure sub-dimensions of the Digital Fatigue Scale (DFS), no significant differences were observed in psychosomatic problems and life satisfaction scores. In the variable of regular physical activity, differences were only found in the psychosomatic problems sub-dimension of the DFS and in life satisfaction scores. According to the research findings, social media usage time and daily smartphone usage time caused significant differences in the digital dependence and physical and mental problems dimensions of the DFS, as well as in life satisfaction scores. When evaluated in terms of social media use and mobile gaming variables, significant differences were determined in the digital dependence, online pressure, and physical and mental problems sub-dimensions of the DFS. Furthermore, a significant difference was also found in life satisfaction scores related to the mobile gaming variable. Negative and significant relationships were found between all sub-dimensions of the DFS and life satisfaction. It was determined that life satisfaction decreased as the level of digital fatigue increased.