3D yazıcıda pa filamentinin üretim optimizasyonu
Production optimization of pa filament in 3D printers
  1. Tez No: 1016930
  2. Yazar: YILMAZ ALBUNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP EREN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 3D yazıcılarda kullanılan PA filamentinin üretim optimizasyonu için nozul sıcaklıkları, katman kalınlıkları, doluluk oranları ve tabla sıcaklıkları parametreleri incelenmiştir. Farklı parametre kombinasyonlarında 36 değişken parametrede 108 adet numune üretimi gerçekleştirilmiştir. Her bir numune için üç nokta eğme testleri uygulanmıştır. Uygulanan test sonucunda çıktı olarak eğme modülü ve eğme dayanımları referans alınmıştır. Numunelerin gösterdiği mekanik özelliklere göre bu parametrelerin katman bağlanmasını ve çıkan ürünün dayanımını hangi doğrultuda etkilediği grafikler ile anlatılmıştır. Sonuçlara göre nozul sıcaklığının optimum değeri 240°C olarak belirlenmiştir. Yine katman kalınlığı 0,1mm olduğu zaman numunelerin en iyi mekanik özellik gösterdiği belirlenmiştir. Doluluk oranında ise PA filamentinin %100 doluluk oranında en iyi mekanik özellik gösterdiği görülmektedir. Tabla sıcaklığı değişkenlikleri radikal olarak malzeme dayanımına etki etmemiştir. Ancak yine test sonuçlarına göre 110°C tabla sıcaklığı optimum değer olarak belirlenmiştir. Nozul sıcaklığının optimum değer üzerinde artması katman bağlanmasını azaltmıştır. 240 derecelik sıcaklıktan 250 derecelik nozul sıcaklığına çıkarılan artışta eğme modülünde 85 MPa düşüş gözlenmiştir. 250 dereceden 260 derece nozul sıcaklığına çıkıldığında ise 13 MPa düşüş görülmüştür. Eğme mukavemetinde ise 240 dereceden 250 derece nozul sıcaklığına geçiş yapıldığında 1,39 MPa düşüş görülmüştür. Yine bu sıcaklıktan 10 derece artış yapılarak 260 dereceye çıkıldığında ise 0,2 MPa dayanım düşüşü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, nozzle temperature, layer thickness, infill density, and build plate temperature parameters were investigated to optimize the production of PA filament used in 3D printing. A total of 108 specimens were produced under 36 different parameter combinations. Three-point bending tests were applied to each specimen. Based on the test results, flexural modulus and flexural strength were taken as output parameters. The effects of these parameters on interlayer bonding and the mechanical strength of the printed parts were explained using graphical representations. According to the results, the optimum nozzle temperature was determined to be 240 °C. It was also found that specimens exhibited the best mechanical properties at a layer thickness of 0,1 mm. Regarding infill density, PA filament showed the best mechanical performance at 100% infill. Variations in build plate temperature did not have a radical effect on material strength; however, based on the test results, a build plate temperature of 110 °C was identified as the optimum value. Increasing the nozzle temperature beyond the optimum value reduced interlayer bonding. An increase in nozzle temperature from 240 °C to 250 °C resulted in a decrease of 85 MPa in flexural modulus, while an increase from 250 °C to 260 °C led to an additional decrease of 13 MPa. In terms of flexural strength, a decrease of 1.39 MPa was observed when the nozzle temperature was increased from 240 °C to 250 °C, and a further increase to 260 °C caused an additional reduction of 0,2 MPa in strength.