Soyut resimde yalınlaştırma
Simplification in Abstract painting
- Tez No: 101693
- Danışmanlar: Y.DOÇ. HAKAN GÜRSOYTRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ SOYUT RESİMDE YALINLAŞTIRMA Selda KUMLU Resim Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2001 Danışman: Yrd.Doç. Y.Hakan GÜRSOYTRAK Resim Sanatının gelişim sürecine bakıldığında doğanın taklidinin rededilmesi ile birlikte soyutlama sürecinin başladığını görmekteyiz. Nesnelerin dış görünüşlerinden, iç yapılarına ve anlamlarına doğru yön değiştiren sanat anlayışı ile birlikte, görüneni yansıtmayan“soyut”anlatım biçimleri oluşmuş ve gelişmiştir. Soyutlama sürecinin başlaması ile birlikte detaylar önemini yitirmiş, hacimsellik etkisi zayıflamış, nesneler geometrik yapıya göre biçimlendirilmeye çalışılmıştır. Tüm bu etkiler altında yapıtlar giderek yalınlaşmış, salt biçim ve renk kullanımı şeklinde kendisini göstermeye başlamıştır. Sanatçılar, soyut ifade biçimlerini ortaya koyarken, doğayı hiçbir şekilde yansıtmama kaygısı ile geometrik biçimleri kullanmışlar böylelikle yalın bir anlatıma ulaşmışlardır. Bu anlayış zamanla daha da yalınlaşarak rengi sınırlayan biçimi yadsımıştır. Zamanla soyut anlayış salt rengin kullanıldığı bir anlatım kazanmıştır. Biçimin, doğanın taklidinden kurtulması ile sanat; kendi biçimlerini oluşturmaya başlamış, bu biçim oluşturma tuvalin biçimini de yalınlaştırmış ve mekan kullanımına da yansımıştır.“Soyut Resimde Yalınlaştırma”adlı Yüksek Lisans Tezinin Bulgular ve Yorum bölümünde, 1. Başlıkta Doğa-Sanat İlişkisine, 2 Başlıkta Sanatın Devinimine, 3. Başlıkta Soyut-Soyutlama kavramlarına ve gelişim sürecine, 4. Başlıkta Soyut Resimde Yalınlaştırma: Minimalizm sanat anlayışına, yer verilmiş ve araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Within the development of painting, the process of abstraction has started with the rejection of imitation of nature.“Abstract”styles, which do not reflect what is visible, have emerged and developed as a result of a redirected understanding of art towards the interior structure and meaning of objects rather than their outer forms. With the onset of abstraction, details have lost their importance, the effect of volume has weakened and artists have started to try to shape objects according to geometric forms. Under all these influences paintings have eventually become simplified and they have become merely works of form and color. Artists, while expressing their abstract styles, have used geometric forms in order not to reflect nature in any way, thus leading them to reach a simplified expression, which, eventually, has become more simplified and rejected form that limits color. In time, abstract style has become a way of expression in which only color is used. By freeing form from its function of imitating the nature, art has started to create its own forms, which has also simplified the form of canvas and has been reflected on the use of space. In the Data Analysis section of the MA thesis titled“Simplification in Abstract Painting”, Chapter 1 discusses Nature-Art relationship, Chapter 2 discusses the movement of art, Chapter 3 discusses the concept of abstract- abstraction and their development, and Chapter 4 discusses simplification in abstract painting: Minimal Art.