Elektronik ticaret ve ekonomik etkileri
Elektronik commerce and economic impacts
- Tez No: 101692
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN İSLATİNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ELEKTRONİK TİCARET VE EKONOMİK ETKİLERİ Taner SAYILIR İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül-2001 Danışman: Yrd.Doc.Dı.Hasan İSLATİNCE 21. yüzyılın bilgi teknolojisi çağı olduğu günümüzde elektronik ticaret pazarı bilgisayar kullanıcı sayısının artması ile birlikte her geçen büyümektedir. Bugün birçok banka, bankacılıkla ilgili işlemlerini internet üzerinden ücretsiz gerçekleştirmektedir. Ayrıca bir çok firma da oluşturdukları sanal mağazalarla tüketicilere buradan ticaret yapmaktadır., Bi,rkaç yit sonra internet üzerinden yapılacak ticari işlemlerin ekonomideki yerinin çok büyük oranlarda olacağı düşünülerek hazırlanan tezin birinci bölümünde; elektronik ticaretin kavram ve tanımları, getirdiği değişimler, araçlar ve terimlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde; dünyada elektronik ticaret ile ilgili istatistikler, uygulamalar ve eğilimlerden bahsedilmiştir. Ayrıca Türkiye'de elektronik ticaret uygulamalarına da değinilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise; Elektronik ticaretin ekonomik ve sosyal etkileri, hızlı büyüme ekonomisi, etkinlik ve verimlilik, değişen işletme yapısı istihdam etkisi, gelecek ile ilgili beklentiler ve ülke politikalarından bahsedilmiştir. Son olarak da gelişmekte olan ülkelerin elektronik ticaretten sağlayacağı yararlardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Today, in the 21st century, which is the age of information technology, the electronic marketplace is growing day by day with the increase of computer users. Today, a great number of banks carry out their operations via internet free of charge. Moreover, a great number of companies sell their products and services at their virtual stores. Taking into that the share at electronic commerce will reach a considerable amount in a few years, the first chapter of this thesis focuses on the concepts and definitions related to electronic commerce, the changes it brings, the tools and terms of electronic commerce. In the second chapter, the statistics, applications and trends of electronic commerce are mentioned. Moreover, specific applications in Turkey are pointed out. In the last and third chapter, the economic and social impacts of electronic commerce, effectiveness and efficiency, changing organizational structure impacts on employment future expectations and country policies. Finally, the benefits of electronic commerce to the developing countries are mentioned.