Türkiye'de 1990 yılı sonrası uygulanan para programlarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of money policies applied in Turkey since 1990
  1. Tez No: 101694
  2. Yazar: SEVİLAY SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVGİ GEREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRKİYE'DE 1990 YILI SONRASI UYGULANAN PARA PROGRAMLARININ KARŞILAŞTIRMALI ANALİZİ Scvilay SÖYLEMEZ İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim-2001 Danışman: Doç.Dr^evgi GEREK Türkiye ekonomisi uzun zamandan beri kronik enflasyonla mücadele etmektedir. Bu amaca yönelik olarak Merkez Bankası tarafından çeşitli dönemlerde para programları uygulamaya konmuştur. Merkez Bankası, 1990, 1992, 1998, 2000 ve 2001 yıllarında olmak üzere beş para programını resmi olarak açıklamıştır. Bu inceleme ekonomik istikrar programlarının yapıları ile, program hedeflerinin belirlenmesi hakkındadır. Daha sonra Türkiye'de uygulanmış para programlarının hedefleri ele alınmış ve uygulama sonuçlarına göre son bölümde karşılaştırma yapılmıştır. Böylece enflasyonla mücadele para programlarının etkinliği analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkish economy has been struggling chronic inflation for a long time. To aid this goal, monetary programs have been put under implementation in various periods by the central bank. The central bank has officially declared five monetary programs in years 1990, 1992, 1998, 2000 and 2001. This survey is about the structures of economic stabilization programs and the determination of program goals. Later on the monetary programs' goals implemented in Turkey have been taken on hand and by impementation results they have been compared in the last section. Thus, the efficiency of monetary programs have been analized in the struggle aginst inflation.