Zemin araştırmalarındalaboratuvar deneyleri ile jeofizikbulguların bütünleşikdeğerlendirmesi: Bornova/İzmirörneği
Integrated evaluation of laboratory experiments and geophysical findings in soil investigations: The Bornova/İzmir example
  1. Tez No: 1016965
  2. Yazar: MELİS KILIÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeofizik Bilim Dalı
Özet
Deprem ülkemiz için her zaman önemli bir afet olmuştur. Özellikle aktif tektonik bir bölge olan İzmir ili depremlerden tarih boyunca kötü etkilenmiştir. Bu durumu olabildiğince önlemek ve depremin etkilerini en aza indirebilmek için başta jeofizik, jeoloji ve inşaat mühendisliği olmak üzere birçok farklı bilim dalı konu üzerine çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmada amaç, sahada yerinde uygulama yapılan jeofizik yöntemler ile sahadan alınan numunelere laboratuvar ortamında uygulama yapılan deneylerin sonuçlarını bütünleşik değerlendirmektir. Bu kapsamda İzmir ili Bornova ilçesi ve çevresinde üç ayrı konumda (Mevlana, Erzene, Osmangazi) çeşitli derinliklerde temel kazısı çalışmaları yapılmış ve Shelby Tüp'ü (UD) ile numuneler alınmıştır. Alınan bu numunelere zemin-kaya laboratuvarında; su içeriği, kıvam limitleri, elek analizi, dane boyu dağılımı, bağıl yoğunluk gibi fiziksel (indeks) deneylerin yanı sıra; konsolidasyon, doyurma, bender eleman ve rezonant kolon deneyi gibi mühendislik parametrelerini elde etmeye yarayan mühendislik deneyleri gerçekleştirilmiştir. Deneyler sonucunda zemin sınıfı Mevlana için CL, Erzene için SC-SM ve Osmangazi için SM elde edilmiştir. Yapılan ölçümler sonucunda zemin sınıfı Mevlana için ZC, Erzene için ZD ve Osmangazi için ZD bulunmuştur. Yapılan bender eleman deneyi ile sismik hız (Vs), rezonant kolon deneyi ile de kayma modülü (Gmax) elde edilmiştir. Elde edilen sismik hız ve kayma modülleri incelendiğinde sahada yapılan jeofizik yöntemler ile yine sahadan alınan numunelere laboratuvar ortamında uygulanan deney sonuçlarının uyumlu olduğu gözlenmiştir. İncelenen 3 çalışma alanının da depremsellik ve yerel zemin özellikleri açısından riskli bölgeler olması nedeniyle zemin etütlerinin multi-disiplinel yapılması gerekmektedir. Jeofizik ölçümler hızlı, ekonomik ve güvenilir sonuçlar sunabilmesi nedeniyle zemin araştırmalarında büyük avantaj sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Earthquakes have always been a significant disaster for our country. Izmir province, being an active tectonic region, has historically been severely affected by earthquakes. To mitigate this situation and minimize its effects, many different scientific disciplines, primarily geophysics, geology, and civil engineering, are conducting research on the subject. The aim of this study is to integrate the results of geophysical methods applied in the field with the results of experiments conducted on samples taken from the field in a laboratory environment. In this context, foundation excavation works were carried out at various depths in three different locations (Mevlana, Erzene, Osmangazi) in and around the Bornova district of Izmir province, and samples were taken using a Shelby Tube (UD). In the soil-rock laboratory, these samples underwent physical (index) tests such as water content, consistency limits, sieve analysis, grain size distribution, and relative density, as well as engineering tests to obtain engineering parameters such as consolidation, saturation, bender element, and resonant column tests. As a result of the experiments, soil classifications of CL for Mevlana, SC-SM for Erzene, and SM for Osmangazi were obtained. As a result of the measurements, the soil class was determined as ZC for Mevlana, ZD for Erzene, and ZD for Osmangazi. Seismic velocity (Vs) was obtained through bender element testing, and shear modulus (Gmax) was obtained through resonant column testing. Examination of the obtained seismic velocities and shear moduli showed that the results obtained from field geophysical methods were consistent with the results obtained from laboratory tests on samples taken from the field. Since all three study areas are high-risk regions in terms of seismicity and local soil characteristics, soil investigations need to be conducted in a multi-disciplinary manner. Geophysical measurements offer a significant advantage in soil investigations due to their ability to provide rapid, economical, and reliable results.