New approaches for determining greenest paths and efficient vehicle routes on transportation networks
Ulaşım ağları üzerinde en yeşil yolun ve etkin araç rotalarının bulunması için yeni yaklaşımlar
  1. Tez No: 389500
  2. Yazar: UMMAN MAHİR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÇATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Karayolu ulaşımının çevreyi tehdit eden tehlikeli etkileri bulunmaktadır. Ancak, ulaşım planlamasında kullanılagelen planlama yöntem ve yaklaşımları esas olarak içsel maliyetleri en aza indirmeye odaklanmakta ve çevresel bir bakış açısı barındırmamaktadır. Bu nedenle karayolu taşımacılığında, bu olumsuz etkileri dikkate alan yeni planlama teknikleri ve yaklaşımlarına ihtiyaç vardır.Bu konuları ele almak için bu tezde, öncelikle en az sera gazı salımı (SGS) yaratan yolu bulmak amacıyla yakıt tüketimi ve SGS'yi göz önünde bulunduran En Yeşil Yol Problemi üzerinde yoğunlaşılmış; hızlı ve etkin bir sezgisel yöntem sunulmuştur. Ayrıca, hız ve SGS arasındaki kuvvetli ilişki dikkate alınarak, en genel haliyle yola çıkış zamanı yanında hızın da bir karar değişkeni olduğu, hız içeren en az maliyetli yol problemi ele alınmıştır. Bu kapsamda, gerçek bir ağ için hız verisini elde etmek zor olduğundan, ağ-tutarlı (konum ve zaman bakımından tutarlı olan hızları içeren) zaman-bağımlı hız ve yolculuk zamanı katmanı yaratan yeni bir yöntem geliştirilmiştir. İkinci bölümde, esas olarak Araç Rotalama Problemi (ARP) üzerinde odaklanılmıştır. Öncelikle Zaman Pencereli Araç Rotalama Problemi (ZPARP) için bir Karınca Kolonisi Algoritması (KKA) sunulmuştur. Bu algoritma ayrıca, tüm müşteri çiftleri arasındaki en yeşil yolları girdi olarak kullanan Yeşil ARP'yi çözmek için uyarlanmıştır. Sunulan KKA son olarak, farklı ARP sınıflarını da çözecek şekilde, matematiksel model ile sezgisel metodu birleştiren paralel bir matesezgisel yöntem olarak genişletilmiştir.
Özet (Çeviri)
Road transportation has hazardous and threatening impacts on the environment. However, the traditional logistics models and approaches used in transportation planning have mainly focused on minimizing the internal costs and lack the environmental aspect. Therefore, new planning techniques and approaches are needed in road transport by explicitly accounting for these negative impacts. In this thesis, we address these issues by first concentrating on solution methods for the Greenest Path Problem (GPP) where fuel consumption and GHG emission objectives are incorporated to find the least GHG generating path, namely the greenest path, and propose a fast and effective heuristic. Taking the strong relation between the speed and the GHG emission into account, we also address the speed embedded minimum cost path problem in the most general case where the speed is also a decision variable as well as the departure time Within this context, we develop a new network-consistent (which implies spatially and temporally consistent speeds) time-dependent speed and travel time layer generation scheme since real data is difficult to acquire. In the second part, we mainly focus on Vehicle Routing Problems (VRP). First, we propose an Ant Colony Optimization (ACO) approach for solving the Vehicle Routing Problem with Time Windows (VRPTW). Then, we adapt this method to solve the environment friendly VRP, namely the Green VRP, where the greenest paths between all customer pairs are used as input. Finally, we extend the ACO algorithm to a parallel matheuristic approach for solving a class of VRP variants.