Avrupa Birliği`nde araştırma-geliştirme yatırımlarının ve işsizliğin ekonomik büyüme üzerinde etkisinin analizi
Analysis of the impact of research and development investments and unemployment on economic growth in the European Union
  1. Tez No: 1016975
  2. Yazar: MUZHGAN ABDULLAZADE
  3. Danışmanlar: PROF. FATİH AYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Avrupa Birliği`ne üye 27 ülkede 2000-2023 döneminde Ar-Ge yatırımları ile işsizlik oranının ekonomik büyüme üzerindeki etkileri panel veri analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada ekonomik büyümeyi temsilen kişi başına gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) esas alınmış ve Ar-Ge yatırımları ile işsizlik oranının ekonomik büyüme üzerindeki ortak etkilerini ortaya koyabilmek amacıyla etkileşim değişkenine modelde yer verilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen bulgular Ar-Ge yatırımlarının ekonomik büyümeyi pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkilediğini işsizlik oranının ise ekonomik büyüme üzerinde negatif yönlü bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, Ar-Ge yatırımları ile işsizlik arasındaki etkileşim katsayısının negatif olması yüksek işsizlik düzeylerinin Ar-Ge yatırımlarının ekonomik büyümeye sağladığı katkıyı azalttığını göstermektedir. Elde edilen bulgular, ekonomik büyümenin desteklenebilmesi için Ar-Ge yatırımlarının artırılmasının yanı sıra işgücü piyasasında istihdam kapasitesini güçlendirecek ve işsizliği azaltacak politika uygulamalarının da gerekli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of research and development (R&D) expenditures and the unemployment rate on economic growth in 27 European Union member states over the period 2000–2023 by employing panel data analysis. GDP per capita is used as the dependent variable, while an interaction term is incorporated into the model to assess the combined effect of R&D investments and unemployment on economic growth.The empirical findings indicate that R&D investments exert a positive and statistically significant effect on economic growth, whereas the unemployment rate has a negative impact on economic performance. Furthermore, the negative coefficient of the interaction term between R&D expenditures and unemployment suggests that high levels of unemployment diminish the contribution of R&D investments to economic growth. The results indicate that economic growth cannot be achieved solely through increasing R&D investments. Policies designed to enhance employment opportunities within the labor market ande mitigate unemployment are equally essential for fostering long-term economic development.