Yapay zeka üretimi reklamlara yönelik tüketici tepkileri : Y Kuşağı üzerine bir araştırma
Consumer reactions to AI-generated advertisements : A study on Generation Y
  1. Tez No: 1017027
  2. Yazar: ERCAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
Özet
Yapay zekâ teknolojisi, yıllar içerisinde farklı sektörlere entegre olma hızını artırmakta; bu teknolojinin bir alt dalı olan üretken yapay zekâ ise reklamcılık alanında yaratıcı ve yenilikçi çalışmaların gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır. Teknolojik gelişmelerin ilerlemesiyle birlikte yapay zekâ destekli programların piyasaya sunulma süreci hız kazanmış; buna bağlı olarak tüketicilerle buluşan yapay zekâ destekli çalışmaların sayısında da önemli bir artış yaşanmıştır. Y kuşağındaki bireylerin üretken yapay zekâ teknolojilerine ve bu teknolojilerle üretilmiş reklamlara yönelik bakış açılarını inceleyen bu çalışmada, öncelikli olarak yapay zekâ teknolojisinin gelişimi, türleri, yöntemleri ve yapay zekâ destekli araçlar gibi konulara ve yapay zekâ teknolojisinin pazarlama alanında göstermiş olduğu etkiye değinilmektedir. Bu genel çerçevenin ardından, çalışma kapsamında, yapay zekâ teknolojisinin reklam sektöründeki etkisi, üretken yapay zekâ dil modelleri ve reklam oluşturma sürecinde kullanılan programlar, Y kuşağı tüketiciler, tüketici ve yapay zekâ teknolojisi arasındaki ilişki ele alınmaktadır. Y kuşağı, teknolojiyle birlikte büyümüş, teknolojik gelişmelere ilgi gösteren bir kuşak olarak görülmektedir. Bu bağlamda çalışma kapsamında yapılan araştırmanın temel amacı; UTAUT modeli kapsamında Y kuşağı bireylerin yapay zeka üretimi reklamlara yönelik inançlarını incelemek ve bu inançların, onların teknoloji etkileşimine yakınlığı ve üretken yapay zeka teknolojisini kabulü ile olan ilişkisini ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında 1983-1995 yıllları arasında doğmuş 384 Y kuşağı bireyden veri toplanmış ve araştırma hipotezleri test edilmiştir. Araştırma sonucunda Y kuşağı bireylerin teknoloji etkileşimine yakınlık düzeyleri ile üretken yapay zekâ teknolojisine yönelik kabul düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte üretken yapay zekâ teknolojisine yönelik kabul düzeyi ile yapay zekâ üretimi reklamlara yönelik inanç arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Araştırma bulguları, bireylerin üretken yapay zekâ teknolojilerini genel anlamda faydalı ve kullanışlı bulmalarının, bu teknolojilerin reklam sektöründe kullanımına yönelik olumlu inanca sahip olmaları açısından tek başına yeterli olmadığını göstermektedir. Ayrıca teknoloji etkileşimine yakınlık ile yapay zekâ üretimi reklamlara yönelik inanç arasında düşük düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Over the years, artificial intelligence technology has been integrating into various sectors at an accelerating pace; generative AI, a subfield of this technology, enables the creation of creative and innovative work in the field of advertising. As technological advancements have progressed, the process of introducing AI-powered programs to the market has gained momentum, and accordingly, there has been a significant increase in the number of AI-assisted works reaching consumers. This study examines the perspectives of Generation Y individuals toward generative artificial intelligence technologies and advertisements produced using these technologies. It first addresses topics such as the development, types, methods, and AI-powered tools of artificial intelligence technology, as well as the impact of AI technology on the field of marketing. Following this general framework, the study covers the influence of artificial intelligence technology on the advertising industry, generative AI language models and programs used in the ad creation process, Generation Y consumers, and the relationship between consumers and artificial intelligence technology. Generation Y is regarded as a generation that grew up alongside technology and has shown interest in technological developments. In this context, the main objective of the research conducted within the scope of this study is to examine the beliefs of millennials regarding AI-generated advertisements within the framework of the UTAUT model and to reveal the relationship between these beliefs and their familiarity with technology interaction and their acceptence of generative AI technology. Data were collected from 384 Generation Y individuals born between 1983 and 1995, and the research hypotheses were tested. The findings revealed significant positive relationships between Generation Y individuals' levels of technology interaction readiness and their acceptance of generative artificial intelligence technology. However, no significant relationship was found between the level of acceptance of generative AI technology and belief toward AI-generated advertisements. Research findings indicate that individuals general perception of generative AI technologies as beneficial and useful, and their positive belief in their use in the advertising industry, are not sufficient on their own. Additionally, a low but statistically significant positive relationship was identified between technology interaction readiness and belief toward AI-generated ads.