Gacha sistemine sahip dijital RPG oyunlarında konsept tasarımı
Concept design of digital RPG games with Gacha system
  1. Tez No: 1017029
  2. Yazar: NESLİHAN BİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT SAMİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
Özet
İnsanlık tarihiyle başlayan oyun oynama eylemi, teknolojinin gelişmesiyle birlikte dijital mecralara taşınmış ve çeşitli oyun türlerinin doğmasına neden olmuştur. Bu anlamda dijital oyun türleri arasında güçlü evren kurguları, kapsamlı hikâyeleri ve zengin karakter çeşitlilikleriyle öne çıkmış Rol Yapma Oyunları (RPG), oyuncuya derin bir rol yapma ve bağ kurma deneyimi sunmaktadır. Bu türün en dikkat çekici alt türü ise gacha sistemine sahip RPG'lerdir. Aynı zamanda dijital oyun endüstrisinin en önemli ekonomik sektörlerinden birini de oluşturan gacha sistemli RPG'ler, gacha yapısının getirdiği şans faktörü ve karakter edinmeyi birleştiren dinamik yapılarıyla öne çıkmaktadır. Bu oyun modellerinde gacha sistemi, basit bir pazarlama ve gelir elde etme yönteminin ötesine geçerek oyunun bütününde stratejik bir estetik kaygı yarattığı görülmüştür. Oyuncunun dijital evrendeki karakterlerle olan duygusal bağlantısı, aidiyet hissi ve uygulama içi satın alımlar yapma motivasyonu, doğrudan oyunun sunduğu yüksek görsel kaliteyle ve koleksiyon yapma arzusunu besleyen sanatsal derinlikle bağlantılıdır. Dolayısıyla gacha RPG'lerde görsel hikâye anlatımı, karakter tasarımı, mekân kurguları, arayüz elemanları ve çeşitli oyun öğelerine diğer oyun türlerine göre çok daha fazla önem verilmesi akademik ve sektörel bir zorunluluktur. Bu çalışmada, gacha sisteminin dijital RPG oyunlarındaki konsept tasarım süreçleri üzerindeki bu estetik unsurları ve görsel anlatının önemi kapsamlı bir biçimde incelenmiştir. Bu araştırma çerçevesinde, gacha sisteminin doğduğu yer olan Asya oyun pazarından; Japonya, Güney Kore ve Çin'den seçilen üç farklı oyun analiz edilmişitir. Araştırmada yöntem olarak nitel araştırma tekniklerinden Çoklu Durum Çalışması deseni benimsenmiş olup literatür taraması ve görsel analiz metodu kullanılarak söz konusu oyunların anime/manga estetiği, transmedya anlatıları ve kültürel mitler aracılığıyla özgün görsel dillerinin nasıl oluşturulduğu derinlemesine incelenmiştir. Yapılan analizler doğrultusunda ülkelerin sosyo-ekonomik geçmişlerinin, kültürel arka planlarının ve transmedya stratejilerinin konsept tasarımı doğrudan şekillendirdiği saptanmıştır. Bu çalışma, oyunlardaki kusursuz karakter tasarımlarının, mekânsal kurguların ve zengin renk paletlerinin, dijital medyanın dayattığı bu hızlı tüketim döneminde oyuncunun bağlılığını ve oyunun sürdürülebilirliğini sağlamanın en temel yapı taşları olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak çalışma, gacha sisteminin oyun tasarımında sanatsal bir mükemmeliyetçiliği ve yapısal bir estetik kaygı gütmeyi zorunlu kıldığını kanıtlamakta olup uluslararası yazında güncel bir karşılığı olan ancak yerel literatürde kendine henüz yeterince yer bulamamış bu sistem yapısını ve çağdaş konsept tasarım yaklaşımını Türk akademik literatürüne kazandırmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
The act of playing games, which began with the dawn of humanity, has shifted to digital platforms with the advancement of technology, leading to the emergence of various game genres. In this context, Role-Playing Games (RPGs) stand out among digital game genres with their strong universes, comprehensive stories, and rich character diversity, offering players a deep role-playing and connection-building experience. The most notable subgenre of this genre is RPGs with a gacha system. Gacha RPGs, which also constitute one of the most important economic sectors of the digital game industry, stand out with their dynamic structures that combine the element of chance and character acquisition inherent in the gacha system. In these game models, the gacha system goes beyond a simple marketing and revenue-generating method, creating a strategic aesthetic concern throughout the game. The player's emotional connection with the characters in the digital universe, their sense of belonging, and their motivation to make in-app purchases are directly linked to the high visual quality offered by the game and the artistic depth that fuels the desire to collect. Therefore, in gacha RPGs, giving much more importance to visual storytelling, character design, spatial arrangements, interface elements, and various game elements compared to other game genres is an academic and industry necessity. This study comprehensively examines the aesthetic elements and the importance of visual narrative in the concept design processes of digital RPG games using the gacha system. Within this research framework, three different games from the Asian gaming market, Japan, South Korea, and China, where the gacha system originate, are analyzed. The research employs a qualitative research technique, specifically a multiple case study design. Using literature review and visual analysis methods, the study deeply examines how these games construct their unique visual languages through anime/manga aesthetics, transmedia narratives, and cultural myths. The analysis reveals that the socio-economic backgrounds, cultural contexts, and transmedia strategies of the participating countries directly shape concept design. This study demonstrates that flawless character designs, spatial arrangements, and rich color palettes in games are fundamental building blocks for ensuring player engagement and game sustainability in this era of rapid consumption imposed by digital media. In conclusion, this study demonstrates that the gacha system necessitates artistic perfectionism and structural aesthetic concerns in game design, and aims to introduce this system structure and contemporary concept design approach, which has a current counterpart in international literature but has not yet found sufficient place in local literature, to Turkish academic literature.