Dalyan ve çevresinin fiziki coğrafyası
Physical geography of Dalyan plain
- Tez No: 188240
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT DOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
muğla iline bagh, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerinin sınırlan içinde bulunanaraştırma alanı Ege Graben Sistemi dâhilindeki cokiintii alanlanndan biri içindegelişmiştir.Mezozoik ve Senozoik'te başlayan dag oluşum hareketleriyle gelişmiş ve diiseyhareketlerle şekillenmiş olan bölgenin daghk-tepelik kesimleri tektonik hareketlerlekıvnmlı ve kinkh bir yapıya sahip olmuştur. Bu alanlar, çeşitli ortamlarda ?6kelmi§tortul kayalar ve list manto kökenli ofiyolit kaya birimlerinden meydana gelmi§tir.Dalaman ^ayı'mn getirdiği malzemelerle doldurulan ?6küntü alanı alüvyal ovahaline gelmi§tir. Dalyan Ovası'mn etrafmdaki daghk-tepelik alanlar ise a§inımyüzeyleri, sırtlar ve yamaçlar, mevsimlik akarsulann aktıgi vadilerden olu§maktadır.gah§ma alanı i?inde güney kesimi göriilen Köyceğiz Gölü, Dalaman ^ayı'mngetirdirği malzemelerle önü kapatılarak olu§mu§ alüvyal set gölüdür. ^ayın yataginıdeğiştirmesiyle oluşumu tamamlanamamis ovamn güneyindeki bolüm ise yanderelerin tasidigi malzemelerle batakhk-sazhk alanlar ve bunlar arasına yerleşmişgöller olarak goze 9arpmaktadır. Dalyan Kanah ise Köyceğiz Gölu'nün fazla sulanmAkdeniz'e bosaltan gideğeni durumundadır.Araştırma alanının güneyindeki iztuzu Kumsah dalga biriktirmesi sonucuoluşmuş morfolojik bir birimdir.
Özet (Çeviri)
the investigation area which is in the border of Ortaca and Köyceğiz - towns of Muğla-has developed in one of the subsidence areas which is in Eagean Graben System.The mountainous- hilly parts where have been developed by mountain formingmovements and shaped by perpendicular movements in Mezozoic and Senozoic havehad a folded and fault construction by techtonic movements. These areas are consistof precipitated sedimentary rocks and top manto originated -ofiyolit rocks unit invarious conditions.The sediment area which has been filled by the meterials brought by Dalaman Creek hasbecome an alluvium plain. But the mountainous- hilly area around Dalyan Plain is consist ofcorrosion surface, ridge and slope and valleys in which the seasonal streams flow.In the work area ; Köyceğiz Lake of which south part is seen, is an a alluvium DalamanCreek. The formation is not completed as the Creek changes its bed but the part in dikelake which is occured by preventing its front by the meterials brought by the south of thePlain strike our eyes as swamp-reedbed areas lakes placed among these areas by themeterials brought by the streams. And Dalyan Channel provides the left over water of theKöyceğiz Lake to flow to Mediterranean Sea.İztuzu Beach that is in the south of the investigation area is a morphological unit thatoccurs as a result of wave accumulation